Rocznica Konstytucji 3 maja

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Autorem tych słów jest Kanclerz Jan Sariusz Zamoyski, założyciel Zamościa, wielki hetman koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Nasz wielki rodak zapisał je w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej. Mimo że od tego czasu upłynęło już ponad 400 lat, ta świetna sentencja nie straciła nic na swej aktualności. Znakomicie koresponduje z uroczystościami szkolnymi, które przypominają społeczności uczniowskiej o ważnych, dla Polski i Polaków, wydarzeniach.
Jednym z takich niezwykłych, nie tylko dla naszego kraju, wydarzeń było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, której to kolejną rocznicę uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 30 kwietnia.
Młodzież wraz z nauczycielami, zgromadzona w hali widowiskowo-sportowej była świadkiem widowiska, zaprezentowanego przez uczniów Gimnazjum, przypominającego wydarzenia historyczne sprzed kilku wieków. Na scenie pojawił się w stroju z epoki sam król, Stanisław August Poniatowski, obecna była też caryca Katarzyna i inni uczestnicy tamtych wydarzeń. Uczniowie wygłaszali wiersze naszych znakomitych poetów, towarzyszyły im dawne pieśni jak Witaj majowa jutrzenko czy Pieśń Konfederatów barskich, w wykonaniu szkolnego chóru przy akompaniamencie gitary.
Tym podniosłym wydarzeniom towarzyszył Poczet Sztandarowy, który wziął również udział w gminnych obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja, oddając honory przed pomnikiem obrońców Polski, tych którzy W boju i trudzie krew przelewali ale Polsce życie dali. Następnie uczestniczył we Mszy Świętej w kościele parafialnym.
Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja miały swój finał w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich, gdzie młodzież naszego Gimnazjum jeszcze raz zaprezentowała spektakl słowno - muzyczny poświęcony pierwszej w Europie konstytucji.
Ważne jest, byśmy pamiętali o ważnych wydarzeniach historycznych, byśmy budowali tożsamość narodową w oparciu o naszą kulturę i historię.