Obchody Dnia Niepodległości

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest
wolna ojczyzna
.

11 listopada to wspólne święto wszystkich Polaków. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.

Ten radosny dzień obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. W tym roku mija 94 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Również w naszym gimnazjum 12 listopada 2012 r. odbył się uroczysty apel z tej okazji. Uczestniczyli w nim uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Młodzież kierując się słowami marszałka Józefa Piłsudskiego, że naród, który traci pamięć przestaje być narodem przypomniała nam czyny wielkich rodaków, którzy dążyli do uczynienia z Polski kraju szanowanego i tolerancyjnego. Aby podkreślić rangę tego święta na scenę wniesiono sztandar szkoły oraz odśpiewano hymn państwowy.

W tym szczególnym i radosnym dniu gimnazjaliści wspominali i dziękowali naszym bohaterom, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o wolność naszej ojczyzny nie bacząc na swoje życie i zdrowie. Wśród wielkich rodaków wymieniono Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego, którzy byli twórcami państwa polskiego. W gronie wybitnych osób znaleźli się również: zwycięzca spod Grunwaldu Władysław Jagiełło; Jan III Sobieski, któremu wictoria wiedeńska przyniosła rozgłos w całej Europie;Tadeusz Rejtan; Tadeusz Kościuszko; oraz Józef Piłsudski - działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, który w panteonie najwybitniejszych postaci polskiej historii zajmuje zaszczytne miejsce.

Szczególne podziękowania skierowane były do naszych rodaków, którzy polegli walcząc o wolność ojczyzny w powstaniach narodowych oraz na innych frontach. Pamięć wszystkich walczących została uczczona minutą ciszy.

W obchodach wykorzystano pieśni, wiersze patriotyczne /m.in. Bogurodzicę, Pieśń Legionistów Polskich/, oraz prezentację multimedialną ukazującą najważniejsze wydarzenia z historii państwa polskiego. Była to bardzo wzruszająca lekcja patriotyzmu.

Na zakończenie uroczystości odniesiono się do czasów współczesnych:
Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy, podróżować, chodzić do szkoły, do kina, uczestniczyć w życiu publicznym. To co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością. Nasza przeszłość, naznaczona krwią i ofiarą życia wielu naszych rodaków zobowiązuje nas szczególnie do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii.

Niech te słowa staną się naszym przesłaniem! Nie pozwólmy, aby czas zamazał pamięć o naszej historii!