XV Dolnośląski Festiwal Nauki

XV Dolnośląski Festiwal Nauki był dla członków koła ekologicznego – sekcji biologicznej i chemicznej okazją do uczestniczenia w szeregu imprezach.
W piątek 21 września wysłuchaliśmy wykładu Odlotowa chemia w Instytucie Chemii. Wykład obfitował w efektowne pokazy dotyczące głównie zjawiska fluorescencji i jego zastosowań.
W sobotę 22 września uczestniczyliśmy w kolejnym wykładzie pt. Chemia żywi, leczy, ubiera i buduje - już sam tytuł sugeruje obecność tej nauki w każdej dziedzinie naszego życia. Zobaczyliśmy przekonujące i ciekawe przykłady potwierdzające tytułową tezę. Kolejne nasze zajęcia to warsztaty chemiczne gdzie zostaliśmy oprowadzeni po kilku laboratoriach, a w jednym z nich obdarowani srebrzoną na naszych oczach bombką.
Trzeci dzień naszego naukowego maratonu - wtorek 25 września, spędziliśmy w Dolnośląskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zajęcia poświęcone były popularyzacji idei krwiodawstwa i przebiegały pod hasłem Krew Darem Życia.
Zapoznaliśmy się z procedurą oddawania krwi, poczynając od wstępnej kwalifikacji dawcy. Następnie krok po kroku całą drogę, jaką każdy dawca musi przebyć, aby jego krew dotarła do chorego. Poznaliśmy prawa jakie nabywa honorowy krwiodawca, obserwowaliśmy krwiodawców na żywo, wysłuchaliśmy wyjaśnień lekarza na temat znaczenia i wagi utrzymywania odpowiednich zapasów krwi. Przedstawiono nam zalety i przeciwwskazania do oddawania krwi oraz objaśniono, na czym polegają różne rodzaje donacji. Udział w zajęciach prowadzonych przez RCKiK był wyjątkową okazją do odwiedzenia pracowni, które na co dzień dostępne są wyłącznie pracownikom. Tam poznaliśmy dalsze losy krwi po oddaniu, czyli proces jej przetwarzania, kontroli, magazynowania i dystrybucji.
Następnie przeszliśmy do siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża gdzie poznaliśmy zadania i sposób działania tej organizacji.
Obdarowani pamiątkami, zadowoleni i bogatsi o wiedzę którą wynieśliśmy z tych zajęć z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję festiwalu.