Słowianie Zachodni w Görlitz

Na zdjęciach widać zadowolone i pełne emocji twarze naszych gimnazjalistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. Tak też i było. Projekt Słowian Zachodnich miał już kilka odsłon. W tym roku postanowiliśmy odwiedzić naszych zachodnich przyjaciół w Niemczech. Jednak aby sam wyjazd mógł dojść do skutku najpierw była wyprawa trzech nauczycielek: Justyny Borowskiej, Agaty Chądzyńskiej oraz Małgorzaty Dudzińskiej. W sobotę, pod koniec września znalazłyśmy się w Görlitz, rozpoznałyśmy teren i zaplanowałyśmy zadania.
Szukając śladów Słowian dotarliśmy 10 listopada 2012 już razem z szesnastoma uczniami do Zgorzelca – Görlitz. Zarówno pogoda, jak i uczestnicy wyprawy nam dopisali.
Może to niektórych z was zdziwi dlaczego aż tam, jednak wystarczy popatrzeć na mapę średniowiecznej Europy, żeby wszystko stało się jasne. Śląsk to region, który był i jest domem różnych nacji. Taką wędrówkę poprzez całą historię regionu odbyliśmy w Muzeum Śląska w Görlitz. Dodatkową atrakcję stanowiło wspinanie się przez wszystkich uczestników na wysoką wieżę, gdzie roztaczała się przed nami panorama obu miast. Warto było się trochę zmęczyć, żeby to zobaczyć. Pani przewodnik opowiedziała nam historię nie tylko samego miasta, ale ubarwiała swoją opowieść legendami oraz ciekawostkami dotyczącymi regionu oraz Via Regia.
Wszyscy najbardziej czekaliśmy na grę terenową. Uczniowie podzieli się na trzy zespoły: fioletowych, zielonych i żółtych. Zabawa trwała około dwóch godzin. Na czterech kartach były rozpisane zadania w języku polskim. Uczniowie tłumaczyli pytania i mieli za zadanie podejść do napotkanej osoby i uzyskać od niej odpowiedź. Oficjalnie używali dwóch języków: niemieckiego i angielskiego ale czasem wspomagali się językiem ogólnie dostępnym czyli mową ciała. Przed samym wyjazdem właśnie tego punktu wszyscy się najbardziej obawiali. Jednak niepotrzebnie. Każdej drużynie poszło rewelacyjnie. Okazało się, że dzięki ogromnej przychylności przechodniów – w większości Niemców, udało się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jedna z Pań, jak opowiadali uczniowie, zadzwoniła nawet do swojej koleżanki aby uzyskać informacje, o które pytały dzieci.
Po zakupie w sklepie słodyczy na drogę, Słowianie Zachodni wrócili wygodnym pociągiem do Wrocławia. Mimo później pory wszyscy byli bardzo zadowoleni – uczniowie oraz trzy wspomniane na wstępnie nauczycielki. Potwierdziło się to, co wiemy, że uczniowie obu szkół nie tylko potrafią się dobrze bawić, ale są również odważni, świetnie współpracują w grupie oraz potrafią wykorzystać w praktyce zdobyte umiejętności i wiedzę.