2E w poszukiwaniu średniowiecznego miasta

Miasta polskie, które od XI wieku powstawały przy grodach i w miejscach targowych, dopiero od XIII wieku otrzymywały właściwe formy prawne i jako jednostki samorządowe uzyskiwały zdolność do działań prawnych. Związane to było z lokacją, początkowo na prawie magdeburskim. Doniosłą rolę odegrała modyfikacja tego prawa opracowana w Środzie Śląskiej. Wraz z ustanowieniem samorządu, miasto uzyskiwało zdolność do działań prawnych, do wydawania aktów prawnych we własnym imieniu. Rozwój gospodarczy Kątów Wrocławskich znaczą mnożące się od połowy XII w wzmianki źródłowe o wsiach, a w wieku XIII - o ich lokowaniu na prawie niemieckim i o powstaniu miast. Kolonizacja przyczyniała się do powstawania zalążków prężnych ośrodków rzemieślniczych i handlowych. Było to szczególnie istotne w czasie rozbicia dzielnicowego, które nie sprzyjało stabilizacji politycznej i gospodarczej. Szansą na stałe osadnictwo miały jasno określone procedury lokacyjne. Gród Kącki pełnił rolę, schowka, kryjówki ukrytej między dwoma rzekami, a ściślej w rogu, a ponadto leżał na granicy księstwa świdnickiego- w jego rogu. Kąty Wrocławskie otrzymują prawa miejskie w 1297 roku, gdzie przy grodzie książęcym nad Bystrzycą dokonano udanej lokacji miasta. Dokładna data lokacji miasta nie jest znana, ale potwierdzała ją wiadomość pisana w r.1302 o Gerhardzie, wójcie dziedzicznym tego miasta. Ślady średniowiecznej zabudowy mieliśmy okazję zobaczyć podczas lekcji historii. Spacer kąckimi uliczkami przeniósł nas w dawne czasy i był okazja do bliższej znajomości z odległą epoką.