I Igrzyska Historyczne

Koniec roku szkolnego to czas wytężonej pracy gimnazjalistów z Kątów Wrocławskich, to okazja do pogłębienia swojej wiedzy nie tylko z przedmiotów egzaminacyjnych, ale też do poznania historii swojego miasta. Historii mocno związanej z przeszłością wielkich, ówczesnych potęg europejskich: Czech, Prus, Rzeszy Niemieckiej, Austro-Węgier i zwykłych ludzi. Zamiarem organizatorów igrzysk było wyposażenie gimnazjalistów w zasób wiedzy o Kątach Wrocławskich, jego środowisku geograficznym, przyrodniczym i historycznym, a także kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej i emocjonalnego związku z miastem rodzinnym z małą ojczyzną oraz pogłębianie szacunku wobec dorobku przeszłych pokoleń wraz z potrzebą ochrony tradycji.
Głównym materiałem źródłowym dla uczestników konkursu było przygotowane, na podstawie książek ks. Prof. Mieczysława Koguta, kalendarium Kąty Wrocławskie-prawie tysiąc lat,. Młodzież musiała wykazać się znajomością dat, wydarzeń, a także nazw instytucji, nazwisk osób, które odegrały ważną rolę w dziejach miasta.
6 czerwca odbyły się Igrzyska, których współorganizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej. Etap testowy wyłonił grupę finalistów: Wojciecha Romaniszyna, Aleksandrę Gidzińską, Wojciecha Tomczuka, Marcina Horaka, Kamilę Duszkiewicz. Również wyróżniono: Martynę Tomczewską, Marcela Dudziec i Monikę Protaś. Ci młodzi historycy wzięli udział w II etapie Igrzysk, który miał miejsce w Izbie Regionalnej i polegał na przygotowaniu prezentacji dotyczącej wybitnych postaci i miejsc naszego miasta. Swoje wybory gimnazjaliści przedstawiali przed komisją złożoną z prezesa SMZK pana Jerzego Grendy oraz opiekunów kół zainteresowań- Salonu historycznego: pani Anny Bryjak i Szkolnego Klubu Kulturalnego: pani Aliny Dudziec. Wystąpienia gimnazjalistów, selekcja informacji i uzasadnienie, stanowiły swoisty popis sztuki oratorskiej i były dowodem na to, że młodzież szczyci się historią regionalną.
Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie podczas Szkolnego Dnia Talentów.
I Igrzyska Historyczne będą miały swój ciąg dalszy w kolejnych latach. Naszym zdaniem, wychowanie społeczeństwa obywatelskiego, łączy się z edukacją regionalną i integracją młodzieży i seniorów. Dzięki wiedzy i doświadczeniu osób dorosłych młodzież ma szansę na wypracowanie patriotycznych postaw pozbawionych ksenofobii i nietolerancji