Noc biologów

11 stycznia 2013r. odbyła się wycieczka koła ekologicznego (biologiczno- chemicznego) do Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach drugiej Nocy Biologów, zorganizowana przez opiekunów kół: p. M. Małecką i p. J. Jurkiewicz.
Akcja pt: Noc Biologów ma na celu pokazanie, jak wyglądają nowoczesne laboratoria, jak prowadzi się prace badawcze i w jaki sposób kształci się przyszłych biologów.
W ramach tego wydarzenia mieliśmy okazję i przyjemność wziąć udział w wielu wykładach, pokazach, warsztatach oraz zajęć laboratoryjnych, które przybliżyły nam ogromny i fascynujący świat przyrody.
Pierwszym zajęciem, w którym braliśmy udział była zabawa w laboratorium prowadzona przez Klub Czarownic i Czarodziei, dzięki której poznaliśmy nowe metody przygotowania podstawowych preparatów zielarskich. Nauczyliśmy się jak wybierać odpowiednie rośliny i ich części, aby stworzyć różnorodne preparaty, potrzebne w życiu codziennym np mydło.
Po wyjściu z laboratorium udaliśmy się na warsztaty, których tematem były Gry strategiczne w przyrodzie. Podczas zajęć tych biolodzy w ciekawy sposób przedstawili nam różne strategie przetrwania w przyrodzie, a my mogliśmy wcielić się w różne gatunki roślin i zagrać w grę o przetrwanie.
Następnym zajęciem, które nas czekało były ponownie warsztaty o interesującym temacie: Bokser wagi superciężkiej i 'mysi tygrys', czyli w przyrodzie jak na wojnie... Na warsztatach tych zapoznaliśmy się z tematem różnej wielkości ssaków oraz z ich różnorodnymi metodami polowania. Oglądaliśmy również krótkie filmiki, które przedstawiały m.in kości ze śladami działalności drapieżników. Zaś najciekawszym zajęciem podczas tych warsztatów było samodzielne szukanie szczątków małych zwierząt (ślimaków, gryzoni, nietoperzy) w osadzie i jego oglądanie pod powiększeniem. Dzięki pomocy specjalistów w tej dziedzinie, oraz profesjonalnych sprzętów, poprzez to zajęcie również i my mogliśmy poczuć się jak doświadczeni badacze.
Natomiast zajęciami, które zakończyły naszą wycieczkę po Uniwersytecie Wrocławskim były zajęcia laboratoryjne tym razem związane głównie z chemią. Biorąc w nich udział, poznaliśmy podstawowe właściwości fizykochemiczne wody i metody, jakimi się je bada. Samodzielnie wykonaliśmy oznaczenia zapachu, barwy, pH oraz twardości w różnych próbkach wody. Sprawdziliśmy, jak zmieniają się właściwości wody po dodaniu do niej kwasku cytrynowego oraz proszku do pieczenia. Biorąc udział w tych zajęciach po raz kolejny mogliśmy poczuć się jak prawdziwi badacze.
Uniwersytet Wrocławski opuściliśmy o godzinie 21.30, wychodząc z głową pełną nowych doświadczeń i ogromną wiedzą jaką zdobyliśmy podczas wszystkich tych zajęć.
Wycieczkę zaliczamy jak najbardziej do udanych!
Serdecznie dziękujemy paniom za zorganizowanie jej :)
Sandra Kietla 3E