Rajd rowerowy

W dniu 13-14.06.2013 odbył się IV Rajd Gmin Ślężańskich Turystyka i bezpieczeństwo na drodze, na wodzie, w górach. Naszą szkołę reprezentowali: Daria Skwarek, Roksana Szczypek, Elżbieta Szwaj, Bartosz Woźniakowski i Pan Maciej Zaremba. Rajd rozpoczął się w Strzelcach, gdzie uczestnicy rozwiązują test ze znajomości przepisów ruchu drogowego i budowy roweru oraz wykonują przejazd po miasteczku ruchu drogowego i sprawnościowym torze przeszkód (przystanek nr 1 ). Trasa przejazdu uczestników: Strzelce – Szczepanów – Biała – Sobótka Górka – Sobótka – Gimnazjum Gminne w Sobótce. W trakcie pokonywania trasy był kolejny punkt zadaniowy (przystanek nr 2), tutaj trzeba było wykazać się wiedzą związaną z ekologią. Na następnym punkcie (przystanek nr 3) była edukacja przyrodnicza dot. Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Po rozwiązaniu zadań ekipa naszej szkoły ruszyła dalej w trasę, pokonując kolejne kilometry, dojechała do kolejnego punktu (przystanek nr 4), na którym trzeba było się wykazać wiedzą na temat regionu dot. Masywu Ślęży. Tutaj na trasie pojawiły się w naszej ekipie niespodziewane atrakcje, awaria przedniej przerzutki, w trakcie demontażu, zeszło powietrze z opony. Dzięki uprzejmości strażaków, którzy zabezpieczali trasę, przewieźli rower do mety. Na ostatnim punkcie było (przystanek nr 5) udzielanie pierwszej pomocy dot. wypadków związanych z jazdą rowerem i pieszą wędrówką. Po zaliczeniu ostatniego punktu-przystanku, ekipa naszej szkoły udała się na obiad i zasłużony odpoczynek. Rower z przebitą oponą został zawieziony do serwisu, gdzie szybko i sprawnie zostało naprawione i gotowe do pokonywania dalszej trasy dnia następnego. Następnego dnia po śniadaniu szkoły ruszyły w dalszy etap rajdu. Kolejnym punktem (przystanek nr 6) była edukacja przyrodnicza dot. Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy. W tym dniu wszyscy rowerzyści zmagali się dużym wiatrem, który niestety stawiał dodatkowy opór w jeździe. Mimo to dzielnie nasza ekipa dotarła do kolejnego, ostatniego punktu (przystanek nr 7) bezpieczeństwo nad wodą. Zanim zaczęli rozwiązywać zadania, odbyło się szkolenie i pokazy DWOPR. Pokazy te prowadził i omawiał Pan Marek Jankowski. Pan Marek zabrał naszą ekipę na profesjonalną motorówkę ratowniczą i popłynęli w głąb zbiornika mietkowskiego. Po uroczystym zakończeniu rajdu i wręczeniu nagród i wyróżnień ekipa Gimnazjum w Kątach Wrocławskich wróciła cała, pełna niezapomnianych wrażeń, a co najważniejsza zdrowa do domu (co widać na ostatnim zdjęciu).