Spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego

Jedzenie zupy plujki oraz innych powstańczych specjałów, wspólne śpiewanie piosenek z II wojny światowej a przede wszystkim spotkanie z uczestnikami Powstania Warszawskiego – to wszystko miało miejsce 9. października 2012 r. (sobota) w Centrum Kultury im. Jana Pawła II we Wrocławiu. Wśród około 80 uczestników tego spotkania znaleźli się również członkowie naszego koła Słowian Zachodnich (reprezentanci Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej nr 2). Uczniowie wysłuchali poruszających wspomnień Pani Zofii Dillenius oraz Tadeusza Rybkowskiego.

Serdeczni seniorzy przekazali nam kilka tajemnic, dzięki którym łatwiej było przeżyć trudne czasy: poczucie humoru oraz wspólnota – braterstwo. Na zakończenie wspólnie śpiewaliśmy m.in. Warszawskie dzieci – pierwszy raz mieliśmy możliwość wypowiedzenia tych słów wspólnie z ludźmi, którzy w tamtych rudnych czasach śpiewali je w powstańczej Warszawie.

Przed samym spotkaniem spacerowaliśmy po Ostrowie Tumskim – zwiedziliśmy Katedrę oraz mogliśmy wjechać na wieżę Katedry aby podziwiać Wrocław. Opiekę nad grupą sprawowały Pani Justyna Borowska i Pani Irena Wilińska.

Dla zainteresowanych polecamy wywiad z Panią Zosią zamieszczony w Muzeum Powstania Warszawskiego.