Pamiętamy - kolejna rocznica ogłoszenia stanu wojennego

Rocznica ogłoszenia stanu wojennego jest dla nas żywym świadectwem najnowszej historii Polski. W tym dniu oddajemy światełko pamięci tym, którzy nie zawahali się poświęcić własnego życia, kariery, pracy i marzeń. To wydarzenie brzemienne w skutkach należy pamiętać, bo stan wojenny determinował życie milionów Polaków. Ukazał bezsilność komunistycznej władzy i w konsekwencji przekuty został w podwaliny dzisiejszej Polski. Czołgi nie złamały hartu Polaków, one natchnęły wszystkich do dążenia do zwycięstwa. Uczniowie gimnazjum nie będą się uczyć o tych wydarzeniach na lekcjach historii, ponieważ nauka historii w gimnazjum kończy się na okresie I wojny światowej. Tylko niektórzy w liceum będą mieli możliwość poznania najnowszej historii Polski. Obecnie trudno młodym ludziom jest sobie wyobrazić, że po ulicach jeżdżą czołgi, a na większych skrzyżowaniach czy mostach stoją żołnierze. Niewielu może zrozumieć czym jest godzina policyjna, po której nikt nie mógł opuszczać domów. Młodzież chce pamiętać o tych ciężkich chwilach, które przeżyli ich dziadkowie i rodzice.

Cisi bohaterowie represji stanu wojennego zasługują na to, abyśmy o ich wyrzeczeniach pamiętali, żeby ich ofiara nie poszła na marne. Zorganizowana w holu szkoły wystawa nawiązuje do tragicznych wydarzeń grudnia i pozwala prześledzić sytuację w ówczesnej Polsce. Wspomnienia świadków wydarzeń, dają świadectwo strachu i obaw, jakie targały naszymi rodzicami i dziadkami. Nie stawiamy pytań: czy stan wojenny był konieczny, czy był zbrodnią. Robią to bardzo powszechnie media.

My chcemy pamiętać, bo bardzo łatwo niewygodne tematy omijać i nic o nich nie mówić. Skromne obchody rocznicy ogłoszenia stanu wojennego nie są dla nas świętem i celebracją smutnych rocznic. To dla nas przestroga i ostrzeżenie, do czego może prowadzić dyktatura, brak szacunku dla wolności. Wiemy co dzieje się na świecie. Wojny domowe, cenzura, brak swobód obywatelskich. Wiemy do czego mogą doprowadzić działania rządu. W Polsce też czołgi były na ulicach, też bici byli uczestnicy demonstracji, też były ofiary. Nie chcemy powtórki. I temu celowi służy wystawa zorganizowana przez Szkolny Klub Kulturalny. Nie zapomnieć, a nie świętować, takie zadanie postawiła sobie młodzież naszego gimnazjum.

Więcej zdjęć można znaleźć na stronie internetowej http://www.otowroclawpowiat.pl/news.php?id=76883