Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

Świętowanie rocznicy Konstytucji 3 Maja jest już tradycją naszego Gimnazjum. Podczas uroczystej akademii przybliżyliśmy czyny naszych przodków, którzy dążyli do uczynienia z Polski kraju szanowanego i tolerancyjnego, gdzie tradycja idzie w parze z postępem. Ten przykład sukcesu światłych obywateli XVIII wiecznej Polski jest drogowskazem zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Obchodzona w tym roku 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to dowód jej ponadczasowego znaczenia.

Montaż słowno-muzyczny wprowadził młodzież w klimat epoki stanisławowskiej i pozwolił na docenienie jej znaczenia. Gimnazjaliści usłyszeli preambułę naszej Konstytucji: dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, […] konstytucję uchwalamy oraz wstęp do amerykańskiej konstytucji, której słowa: My, naród Stanów Zjednoczonych, […] wprowadzamy i ustanawiamy dla Stanów Zjednoczonych Ameryki niniejszą konstytucję uświadomił młodzieży wspólnotę i podobieństwo dokonań mądrych polityków. Jak powiedzieli po zakończeniu akademii uczniowie: Marta Piotrowicz, Laura, Miłosz i Kuba Konstytucja 3 maja była dowodem, że Polska chce na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.