Lekcja Wolności - 25 rocznica częściowo wolnych wyborów

W tym roku przypadła 25 rocznica częściowo wolnych wyborów - dnia, w którym, jak powiedziała Joanna Szczepkowska, skończył się komunizm. Młodzież Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika uroczyście obchodziła rocznicę tego wydarzenia.

Na zaproszenie dyrektora i młodzieży Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, przybyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrektorzy szkół oraz goście szczególni - przedstawiciele władz miasta i gminy, radni i członkowie komisji wyborczych z 1989 roku, byli burmistrzowie, przedstawiciele władz powiatu.

Gimnazjaliści zabrali wszystkich zgromadzonych do odbycia retrospektywnych podróży. Pierwszym przystankiem były migawki z życia w PRLu. Kolejno, dzięki archiwalnym kronikom, wspominaliśmy wydarzenia Okrągłego Stołu, a następnie zatrzymaliśmy się chwilę na dacie wolnych wyborów i szoku, jaki doznała partia, poznając przekonania Polaków.

Dużo entuzjazmu wzbudził pokaz mody lat 80, połączony z muzyką z epoki i prezentacją "cudów techniki PRL-u": suszarki, kryształu, papieru toaletowego czy młynka do kawy.

Gdy głos zabierali kolejno świadkowie historii, mimowolnie poczuliśmy emocje towarzyszące wydarzeniom 4 czerwca 1989 roku. Dodatkowym przystankiem naszej podróży w przeszłość , była wystawa, na której znalazły się eksponaty gimnazjalisty Pawła Mazurka oraz materiały archiwalne dyrektora ZOJO Marka Osińskiego i świadka historii pana Stanisława Całego.