Debata - "Patriotyzm: relikt przeszłości czy istotna wartość w życiu człowieka"

Współczesny patriotyzm jest to temat rzeka. Dla jednych rzecz święta dla innych sprawa drugoplanowa. Kto ma rację w tym wszystkim? Ten dylemat rozstrzygali gimnazjaliści Szkolnego Klubu Kulturalnego, Salonu patriotyczno-obywatelskiego z Kątów Wrocławskich i gimnazjaliści z Jaszkotla podczas kolejnej już debaty organizowanej w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich. Celem naszego spotkania było wyrażenie stanowiska wobec sprawy, która budzi wiele kontrowersji. Czym dzisiaj jest patriotyzm czy to powszechna wartość, dobro i idea ważna dla wszystkich czy też patriotyzm jest przeżytkiem, archaizmem, którego jedynym miejscem są muzea, cmentarze i lekcje w szkole. Czas spotkania - 13 grudnia był nieprzypadkowy: przypadająca w tym dniu kolejna rocznica ogłoszenia stanu wojennego, niedawne obchody Dnia Niepodległości były podstawą do wymiany poglądów przez młodzież w obecności zaproszonych ekspertów: dyrektora Obsługi Jednostek Oświatowych pana Marka Osińskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej pana Jerzego Grendy, księdza Pawła Jędrzejskiego, dyrektora gimnazjum pani Agnieszki Górskiej. Młodzież dyskutowała na temat współczesnego patriotyzmu w aspekcie jego popkulturowego charakteru i w kontekście poświęcenia spaw partykularnych interesowi ogółu. Uczestnicy debaty podejmowali problem swoistej mody na symbole patriotyczne: ubrania, tatuaże kibicowanie, marsze niepodległościowe, będące czasami zbiorowym szaleństwem.

Gorąca atmosfera debaty ostudzona została przez wystąpienia ekspertów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że dziś patriotyzm i świadomość narodowa dają nam tożsamość i chronią przed zatraceniem w anonimowym tłumie globalnej wioski. Głosowanie wśród uczestników debaty, potwierdziło fakt, że młodzież chce patriotyzmu i wolności w sposobie jego wyrażania. Atmosfera spotkania i merytoryczność argumentów znalazły uznanie wśród szanownych gości i samej młodzieży. Jak stwierdziła Karolina Szczepańska i Damian Jadaś - Wiele nauczyliśmy się dzisiaj i dobrze, że mogliśmy podyskutować w gronie rówieśników.