IV Gminny Konkurs Ortograficzny

Dnia 14 marca 2014r. odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny. Do konkursu przystąpiło 18 biegłych w ortografii i interpunkcji uczniów. Dwie drużyny: z Jaszkotla i Kątów Wrocławskich sprawnie napisały dyktando i bez problemów rozwiązały test, w którym musiały wykazać się wiedzą z dziedziny rodzimej ortografii i interpunkcji, tak skrzętnie omijanej przez uczniów.
Tytuł Mistrza Ortografii otrzymała uczennica z Jaszkotla: Magdalena Flegel. Wyróżnienia natomiast odebrały: Marta Wiatrzyk z Jaszkotla i nasza uczennica - Kamila Hajłasz. Dyplom dla zwycięskiej drużyny tym razem pojechał do Gimnazjum w Jaszkotlu.
Gratulujemy!

Dyktando, z jakim zmagali się konkursowicze:

Niecodzienna drzemka piechura

Rozżarzone słońce. Znużony włóczęgostwem obieżyświat wszedł mimochodem do leśniczówki na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Od przedwczoraj nie zmrużył nawet oka, toteż od razu zmorzył go sen. W środku chatki ani żywej duszy, drzwi otwarte niemalże na oścież, w koło głucha cisza. Pośrodku izdebki mosiężny lichtarz rzucał brzask na lodówkozamrażarkę. Wewnątrz na brytfance zapewne na wpół surowe bakłażany, lekko kwaśny kompot z rzewienia w hebanowym, kruczoczarnym dzbanuszku. "Jak by tu uszczknąć co nieco z nie swojego obiadku?" - w półjawie z cicha mruknął turysta. Naraz strwożył go nie lada gruchot zza węgła. Rozległo się potężne łubu-du, jakby tąpnięcie, chrzęst pozsychanych rózg. Zszokowany wędrowiec, czując się nieswojo, krzyknął wniebogłosy: "Horror, przerażające skrzeczenie, tuż-tuż widmo bestii, szarobury niedźwiedź!". W okamgnieniu z pomocą podążyli pilarze. Przysparzając hałasu co niemiara, urządzili ścinkę ponadstuletnich drzew. Czyhające niebezpieczeństwo odeszło w niepamięć, ale wędrownikowi przypomniało czasy, kiedy jako pięcioipółletnie pacholę nie raz, nie dwa, lecz prawie że na co dzień tak mocno przeżywał nowo poznane bajki. Nieraz żałował, że owa wrażliwość na pewno minęła już bezpowrotnie.