Lekcja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

Podczas XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2013 grupa uczniów z Koła Ekologicznego odwiedziła Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu. Obejrzeliśmy ciekawą prelekcję w czasie której poznaliśmy historię krwiodawstwa i krwiolecznictwa, grupy krwi, dowiedzieliśmy się, jak trzeba przygotować się do oddawania krwi oraz kto może zostać krwiodawcą. Przeszliśmy Drogą Dawcy. Krok po kroku poznawaliśmy etapy, jakie każdy krwiodawca musi przejść, chcąc oddać najcenniejszy lek – krew. Rozpoczęliśmy od rejestracji, gdzie obejrzeliśmy kwestionariusze, które wypełnia krwiodawca. Dalej zobaczyliśmy pracownię hematologiczną, gabinet lekarski i pomieszczenia, w których pobierano krew. Na sali pobrań pielęgniarka opowiedziała o rodzajach donacji, wytłumaczyła, ile składników krwi uzyskujemy od jednego krwiodawcy, co dzieje się z pobraną krwią. Następnie odwiedziliśmy pracownię seroligii grup krwi dawców. Widzieliśmy ekspedycję krwi – miejsce, w którym przygotowane składniki krwi są wydawane dolnośląskim szpitalom i klinikom. Na sali pobrań spotkaliśmy aktora filmowego i teatralnego – Macieja Tomaszewskiego.