Wrocławska Inicjatywa Rowerowa

21 października przyjechali do nas dwaj panowie: jeden w pomarańczowej koszulce z emblematem rowerowego koła, drugi w koszulce z ciekawym nadrukiem roweru, oczywiście.
Byli to członkowie Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.
W pierwszej części spotkania uczestnicy, czyli 34 uczniów z różnych klas, dowiedzieli się, dlaczego warto jeździć na rowerze, jakie korzyści płyną z używania takiego ekologicznego środka transportu, jakie zagrożenia mogą czyhać na rowerzystów poruszających się po mieście. Gimnazjaliści z zaciekawieniem oglądali prezentację i odpowiadali na pytania prowadzącego.
W drugiej części poznaliśmy 10 zasad bezpiecznego korzystania z roweru. Była mowa o sprawnych hamulcach, odpowiednim zabezpieczaniu roweru (stojaki, zapięcia), znajomości przepisów, ograniczonym zaufaniu wobec innych użytkowników drogi, odpowiednim oznakowaniu rowerzysty i roweru, kulturze jazdy. Drugi prowadzący z charakterystyczną dla siebie żywiołowością opowiadał o różnych nieprzewidzianych wypadkach rowerowych i innych nieprzyjemnych sytuacjach z udziałem rowerzystów, pieszych i kierowców samochodów.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Rowerowa Szkoła", którego celem jest popularyzacja bezpiecznego wykorzystywania roweru jako codziennego środka komunikacji oraz zainicjowanie i wsparcie zmian w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne rowerzystom.
Było to niezwykle pouczające spotkanie zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Mamy nadzieję, że poruszających się na rowerach gimnazjalistów będzie coraz więcej, a gdy tylko pogoda na to pozwoli, to zorganizujemy prawdziwą wyprawę rowerową po najbliższej okolicy (Ślęża, Zalew w Mietkowie) albo i trochę dalszej (Brzeg Dolny, Lubiąż).

Zapraszamy do Rowerowej Szkoły!