Historia w wymiarze 4 D
Gimnazjaliści z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika tropią ślady średniowiecznego osadnictwa w Kątach Wrocławskich

Małe, polskie, średniowieczne miasta, takie jak Kąty Wrocławskie, mają bogatą, ale mało znaną historię. Ich mieszkańcy byli dumni i, podobnie jak obecnie, chętnie opisywali bieżące wydarzenia. Niestety zawieruchy dziejowe, klęski i pożary strawiły te powszednie zapiski. To, co dzisiaj wiemy, oparte jest na skąpym materiale źródłowym i stanowi podstawę do hipotetycznego wizerunku miasta. W średniowieczu przynależność do stanu mieszczańskiego dla wielu było powodem do dumy: im ładniejsze miasto, potężniejsze mury, okazalszy kościół, tym duma mieszczan i zachwyt odwiedzających był większy.

Tak dzieje się i obecnie. Dorośli i gimnazjaliści są dumni ze swojego miasta - Kątów Wrocławskich: jego sekretnych uliczek wpadających pod kątem prostym do rynku, uroczych kamieniczek okalających centralny plac i tajemniczych miejsc, kryjących nieobecną wagę miejską, czy szubienicę. Mieliśmy okazję chłonąć dawne dzieje naszego miasta podczas lekcji w wymiarze 4D. Tak, jak średniowieczni mieszczanie przemierzaliśmy dawne szlaki i tak, jak pierwsi mieszkańcy, byliśmy dumni z naszego miasta. Dumni tym bardziej, że miasto to otrzymali nasi dziadkowie za mienie pozostawione za Bugiem i z ogromną pieczołowitością dbali o nie.