Gimnazjaliści z Kątów Wrocławskich na Spotkaniu Miłośników Wołynia

Członkowie Szkolnego Pocztu Sztandarowego: Karolina Milczarek, Alicja Gidzińska i Wojtek Romaniszyn wraz z opiekunami Wiolettą Tomczuk i Anną Blandzi-Grubizną 14 września 2013 r. uczestniczyli w Świątnikach koło Sobótki w III Ogólnopolskim Spotkaniu Miłośników Wołynia zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej.
Zgodnie z programem odbyła się Msza św. w intencji ofiar zamordowanych i zamęczonych przez ukraińskie organizacje nacjonalistyczne (OUN-UPA) oraz przez hitlerowskich i stalinowskich okupantów. W uroczystym i podniosłym charakterze upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed lat.
Ważnym punktem był Apel Pamięci w asyście pocztów sztandarowych i pododdziałów honorowych Wojska Polskiego i Policji. Szczególnie wzruszającą chwilą był moment oddawania salw honorowych i wspólne odśpiewanie Roty. Mszę koncelebrował ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz, który z charakterystyczną dla siebie pogodą ducha i dowcipem komentował kapryśną i wyjątkowo niesprzyjającą tego dnia aurę.
Przemawiali także zaproszeni goście i duchowni. Świadkowie tragicznych wydarzeń tamtych czasów dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami. Wyraźnie sformułowana została potrzeba pamięci o ludziach, którzy zginęli, ale również rozwijania i utrzymywania dobrych relacji oraz współpracy z obecnymi mieszkańcami i władzami.
Obecny na uroczystości ks. Waldemar Szlachta, pracujący aktualnie w Korcu na Wołyniu, przekazał od swoich parafian serdeczne podziękowania za ofiarowane dary, środki finansowe a przede wszystkim za pamięć.
Wzięliśmy udział w tej uroczystości, ponieważ od kilku lat nasze gimnazjum wspiera inicjatywy na rzecz przypominania o historii dawnych ziem polskich. W akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" zbieramy pieniądze na renowację polskich cmentarzy na Kresach. Przekazujemy również znicze, które za naszą wschodnią granicą zapalane są przy okazji Wszystkich Świętych. W okolicach Świąt Bożego Narodzenia za pośrednictwem regionalnej telewizji Wrocław gromadzimy żywność i inne produkty w ramach akcji ,,Świąteczne dary dla dzieci na Wileńszczyźnie i Ukrainie".
W naszym środowisku lokalnym jest wielu mieszkańców, którzy po drugiej wojnie światowej przybywali z ówczesnych Kresów Wschodnich i na terenie gminy Kąty Wrocławskie na nowo budowali swoje życie. Powinniśmy pamiętać o tym, że tam zostawili groby bliskich – cząstkę swojej i naszej historii.