Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim

Młodzież z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich 11.10.2013 r. odwiedziła Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Spotkanie to odbyło się w ramach realizowanego projektu ,,Otwarty Urząd" na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy. Uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczeństwie prowadzonej przez pracownika DUW panią dr Annę Wróbel. Zostali zapoznani z krótką historią siedziby DUW, poznali podstawowe pojęcia z dziedziny administracji publicznej (administracja rządowa, samorządowa) oraz zapoznali się z kompetencjami Wojewody. Uczestnicy zajęć mieli również okazję pospacerować po zawiłych korytarzach monumentalnego budynku z lat 30-tych ubiegłego wieku, m.in. zobaczyli najbardziej reprezentacyjną salę. Złożyli również wizytę w Biurze Paszportowym i zapoznali się z procedurą uzyskania paszportu.

Drugą część zajęć prowadził pracownik Kancelarii Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Młodzież siedząc w sali obrad Sejmiku dowiedziała się jakie są jego kompetencje, kto jest kim oraz jakie są sposoby podejmowania decyzji.

Wizyta młodzieży w Urzędzie to doskonała okazja do pokazania z bliska tego o czym uczą się w szkolnych ławkach, co nie zawsze dla ludzi w tak młodym wieku jest interesujące. Wiele rzeczy sprawia im trudność i jest niezrozumiała, jak np.: kwestia dualizmu administracji na szczeblu wojewódzkim. Należy zatem robić wszystko aby zainteresować młodzież sferą życia publicznego, dlatego uważamy, że pokazanie z bliska pracy Urzędu pozwoli młodzieży poznać mechanizmy polskiej demokracji oraz zachęci ich do bycia w przyszłości aktywnymi obywatelami.