Wszechnica Teatralna – 18 marca 2014

We wtorek 18 marca 2014 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Projekt: Człowiek. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, krytyczka literacka i publicystka.

Autorka odwoływała się do powiastki filozoficznej, która potrafi poruszyć czytelnika w każdym wieku, przemawiając językiem wieloznacznym i ponadpokoleniowym. Utworu opowiadającego o przybyszu z daleka, który docenia umiejętność rysowania baranka w skrzynce i dobrze wie, jak wygląda słoń w wężu boa, mimo że nietrudno taki obrazek pomylić z kapeluszem. Mowa oczywiście o Małym Księciu z planety B 612, który postanawia poznać sąsiednie asteroidy i ich mieszkańców. Chciałby się zaprzyjaźnić, ale nie jest to takie proste, gdy każdy, kogo spotyka, uwięziony jest w roli, którą przyjął, a może sam sobie narzucił. Podczas wykładu wspólnie zastanawialiśmy się, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna projekt, i kto za to wszystko odpowiada.

"Wreszcie jednak nadszedł moment, kiedy po długim marszu po piachu, skałach i śniegu Mały Książę odkrył drogę. A wszystkie drogi prowadzą do ludzi".
(Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry)

Zadanie na następne zajęcia:
Napisz wiersz o człowieku.

Agnieszka Wolny-Hamkało przyznaje, że działalność twórczą rozpoczęła wcześnie, już w podstawówce: "Pisałam już wtedy wiersze pod wpływem Staffa, Tuwima i punk rocka, więc to był niezły miks". Poetka, krytyczka literacka, publicystka, przez jakiś czas performerka, wicenaczelna literackiego miesięcznika "Chimera", współpracowała również z telewizją: prowadziła magazyn literacki w TVP Kultura (2012), była również współprowadzącą programu Hurtownia książek na antenie TVP1 (2009-2011). Autorka licznych szkiców poetyckich, antologii opowiadań, pisząca także dla dzieci. Wśród ostatnio opublikowanych utworów można wymienić: Inicjał z of fu (Iskry, 2012), Borderline (Wydawnictwo EMG, 2013) i Zaćmienie (Wydawnictwo Czarne, 2013).

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/