Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczęła się XVII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Ścieżki rozumu". Organizatorzy imprezy przekonują, że nauka jest ciekawa, widowiskowa, inspirująca i że warto sięgać po jej narzędzia, by poznawać świat.

Jak co roku uczniowie Koła Ekologicznego skorzystali z bogatej oferty festiwalowej. Grupa uczniów uczestniczyła w laboratorium pt. Zielone w słoiku – roślinne in vitro dla każdego. Zapoznaliśmy się z zasadami hodowli roślin bez użycia ziemi, w szczelnie zamkniętym słoiku. Poznaliśmy zalety i wady takiej hodowli , przeprowadziliśmy wszystkie potrzebne procedury aby uzyskać roślinę, której nie trzeba ani podlewać ani nawozić.Każdy z uczestników przygotował taką hodowlę i zabrał w słoiku do domu, by obserwować dalszy wzrost i rozwój rośliny.

Ponadto wzięliśmy udział w wycieczce po Ogrodzie Botanicznym – Świat roślin tropikalnych. Poznaliśmy przystosowania roślin tropikalnych do życia w gorącym i wilgotnym środowisku oraz do wzrostu na różnych powierzchniach, strategie i sposoby rozmnażania, ciekawostki ze świata paproci, roślin wodnych i storczyków, kaktusów i innych.

Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę "(Z)Rozum rośliny", obejmującą cykl plakatów, które poprowadziły nas przez świat roślin. Jak wygląda pyłek w mikroskopie? Gdzie roślina gromadzi swoje zapasy? Czemu gruszka chrupie? Zobaczyliśmy jak zbudowane są rośliny i jakie rozwiązania obmyśliły w odpowiedzi na warunki w których rosną, rozmnażają się i rozprzestrzeniają. Udział w zajęciach uważamy za udany.
(M. Małecka, J. Jurkiewicz)