Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To święto, które przypomina i zachęca do bycia pogodnymi i uprzejmym na co dzień, promuje postawy szacunku oraz życzliwości w relacjach międzyludzkich.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu tradycyjnie już starali się zarażać wszystkich pozytywną energią i uśmiechem. Rozdawano sympatyczne buźki w formie kolorowych i własnoręcznie przygotowywanych kotylionów, malowano twarze. Do święta od początku tygodnia przygotowywała społeczność szkolną okolicznościowa gazetka, zachęcająca do przestrzegania ogólnie przyjętych norm społecznych i zasad kultury osobistej. Już na drugiej lekcji reprezentanci gimnazjum promiennie i radośnie budzili miasto. Dzień dobry i pozdrawiamy brzmiało głośno i wyraźnie na placu targowym i miejskim rynku. Mieszańcom wręczano radosne buźki i częstowano słodkimi wypiekami i cukierkami. Krótkie wizyty z pozdrowieniami składano w sklepach, bankach i w instytucjach użyteczności publicznej, które znajdowały się w planie trasy świątecznego happeningu.

"Posłuchaj, porozmawiaj, postaraj się zrozumieć" było hasłem przewodnim, towarzyszącym tegorocznemu świętu. Wskazywało na potrzebę dialogu międzypokoleniowego - wymiany informacji i doświadczeń oraz czerpanie korzyści z relacji, które mogą rozwijać i łączyć. To docenianie potencjału, jakie istnieje w młodości i doświadczeniu oraz zachęcanie do dostrzegania obszarów, w których młodzi i starsi mogą się wzajemnie od siebie czegoś nauczyć.