Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Seminarium Naukowe

Seminarium Naukowe w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika - 75. Rocznica Deportacji Polaków z Kresów (Dawnych Ziem Polskich) oraz 70. Rocznicy Marszu Śmierci

Wydarzenia sprzed 70 lat stały się okazją do zorganizowania przez Szkolny Klub Kulturalny, działający w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich, we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Kąckiej i biblioteką GOKiS seminarium naukowego z okazji 75 rocznicy deportacji Polaków z Kresów (dawnych ziem polskich) oraz 70 rocznicy Marszu Śmierci.

10 lutego zaszczycili nas swoją obecnością: przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej pan Andrzej Cichecki, członek zarządu-pan Stanisław Cały i miłośnik lokalnej historii pan Jan Cisło. Celem tej żywej lekcji historii było uczczenie dwóch ważnych wydarzeń: 75 rocznicy deportacji Polaków z Kresów oraz 70 rocznicy Marszu Śmierci- ewakuacji obozu Fünfteichen, do Gross-Rosen, podczas którego bez skrupułów zabijano każdego, kto nie mógł iść dalej.

O Marszu śmierci, który przebiegał drogami naszej gminy niewiele wiadomo: skąpe publikacje i nieliczne relacje jego uczestników niedługo okryje kurz teraźniejszości, stąd nasza idea, aby pamiętać ich mękę, determinację i chęć przeżycia.

Wspólna wizyta na kąckim cmentarzu wojskowym, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły uczestników Marszu Śmierci i zapalone znicze oraz odmówiona modlitwa były wyrazem hołdu tym, którym do upragnionej wolności zabrakło niecałego miesiąca. Przecież Kąty zostały wyzwolone już na początku lutego. O dwa tygodnie za późno.

Ciąg dalszy seminarium naukowego odbył się w Sali Wystawowej GOKiS. Tu między stronicami pamiętników deportowanych Polaków, gimnazjaliści poznali historię wywiezionych z Kresów na obszary środkowej Rosji i Syberii- gdzie przyroda, klimat zachwycał i zabijał jednocześnie. Gdzie niepewność, strach i głód dziesiątkowała polskich gospodarzy, urzędników, których jedyną winą było to, że są Polakami i mieszkali na ziemiach, do których sowieci rościli sobie prawo. Właśnie10 lutego 1940 r., równo 75 lat temu władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji Polaków, w czasie której wywieziono dziesiątki tysięcy ludzi. Zwieńczeniem seminarium był konkurs historyczny poprowadzony przez prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej pana Andrzeja Cicheckiego. Pytania dotyczyły dziejów regionalnych, jak i wydarzeń będących przedmiotem seminarium. Zwycięzcami zostali: Adam Arasimowicz, Mateusz Susłowicz i Filip Ziobro.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl