Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 9 marca w Gimnazjum imienia Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Na scenie wystąpiło łącznie ośmioro uczniów, siedmiu z klasy drugiej: Eryk Krawczyk, Natalia Skrzekowska, Aleksandra Krawczyk, Lila Kurantowicz, Piotr Paluszczak, Katarzyna Popów, Andżelika Sawicka i z klasy pierwszej Agata Maszka. Przepiękną dekorację umieszczoną na scenie oraz w holu szkoły przygotowała pani Anna Blandzi – Grubizna. Pani Justyna Borowska była cierpliwym reżyserem naszego przedstawienia.
Na widowni zasiedli wszyscy uczniowie gimnazjum, dyrekcja, nauczyciele oraz obsługa szkoły.
Ze sceny usłyszeliśmy mistrzowsko wyrecytowane wiersze i świetnie wydeklamowaną prozę.
Aktorzy szczególnie skupili uwagę widzów na szlachetnej Ince, Danucie Siedzikównie, która padła ofiarą terroru komunistycznego i została bestialsko zamordowana w wieku 17 lat za miłość do ojczyzny.
[...] była bowiem postacią szlachetną, nietuzinkową i symboliczną. Pozostała „do końca” wierna Ojczyźnie, honorowi i przysiędze [...] zachowała się po prostu jak trzeba. Jej nieskazitelna, święta nieomal postać ma szczególną moc jednoczącą wielu Polaków [...]. Niezłomna postawa i heroizm dają Jej wieczne miejsce w Panteonie Narodowych Bohaterów - wybrzmiały piękne słowa uznania ze sceny.
Symbolicznym gestem ze strony aktorów było odegranie roli Inki.
Pomiędzy kwestiami zostały wyświetlone filmy. Wysłuchaliśmy również pieśni o charakterze patriotycznym. Niektóre ze scen z filmów były drastyczne i bardzo wzruszające, aż trudno sobie wyobrazić, że wydarzenia w nich przedstawione są autentyczne.
Aktorzy poradzili sobie fenomenalnie, udźwignęli ważność tego święta. Mogę tylko powiedzieć, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że nikt z widowni nie rozmawiał, panowała idealna cisza. Wszystkim po prostu się podobało i czekali na to, co wydarzy się na scenie.
Akademię należy uznać za udaną. To święto jest wyjątkowe i bardzo ważne dla [Nas] Polaków, i dla naszej historii. Mam nadzieję, że takie pouczające akademie będą odbywały się częściej w naszym gimnazjum.

Ewa Durska kl. 2C