Historyczno–językowa gra terenowa

W miniony piątek, 23.10.2015 obyła się pierwsza w tym roku szkolnym historyczno–językowa gra terenowa w ramach koła Słowienie Zachodni. We wspólnej zabawie wzięło udział około 20 osób. Spotkaliśmy się pod gimnazjum o godz. 15.30 aby przez 1,5 godz. wspólnie się bawić powtarzając przy okazji widomości z historii i języków obcych w atrakcyjny sposób poza szkolną ławą.
Podzieliliśmy się na cztery kolorowe grupy. Każdy uczestnik miał na twarzy wzorki wybranego koloru, aby łatwo mógł się zidentyfikować z pozostałymi członkami swojej drużyny. Na początku wyprawy uczestnicy otrzymali mapki Kątów i pierwsze zadanie w j. niemieckim: opis drogi do najbliższego celu na naszej trasie. Dwie drużyny dotarły bez problemu do opisanego miejsca: Cmentarza Radzickiego. Dwie inne grupy zaszły nieco za daleko i musiały wracać. Na miejscu wszyscy otrzymali kilka różnorodnych zadań w j. niemieckim. Najwięcej radości sprawiły łamańce językowe, które trzeba było wspólnie na głos odczytać. Innym zadaniem było odszukanie jak największej ilości wyrażeń komputerowych w j. niemieckim. Okazało się, że wiele z nich to zapożyczania z j. angielskiego. Za dobrze wykonane zadanie każda drużyna otrzymała po 1 lub 2 punkty.
Następnie wyruszyliśmy do Rynku z kolejnym zadaniem, tym razem historycznym. Każda z czterech grup miała za zadanie zmierzyć długość 4 pieleszy Rynku i policzyć ilość znajdujących się tam kamieniczek. Tu okazało się, że przeliczanie kroków na metry nie jest takie łatwe bez kalkulatora, ale i z tym zadaniem wszyscy w końcu się uporali. Pani Justyna narysowała mapkę Rynku wraz z długościami poszczególnych pieleszy obliczonych przez uczniów. Ciekawi jesteśmy jak bardzo te dane odbiegają od odbiegają od liczb na mapie miasta.
Następne zadanie było nieco bardziej statyczne. Każda grupa zajęła miejsce na ławeczce przed pomnikiem Feniksa i otrzymała kartę w j. angielskim z pytaniami dotyczącymi Rynku. Aby zaliczyć zadanie wystarczyło rozejrzeć się wokoło i napisać odpowiedź po angielsku. Przy okazji przypomnieliśmy sobie różnice pomiędzy słowem clock i watch. Potem w kwadracie-wykreślance drużyny szukały jak największej ilości słów zawiązanych z miejscem, w którym się znajdowaliśmy. I znów każda grupa otrzymała punkty za dobrze wykonanie zadania. Na końcu na wszystkich studzonych chodzeniem i intensywnym myśleniem czekała smaczna nagroda ku pokrzepieniu ciał i umysłów.
W międzyczasie okazało się, że zbliża się godz. 17 i musimy wracać pod gimnazjum. Każda drużyna podliczyła swoje punkty, panie prowadzące pozbierały karty pracy i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda dopisała, wszyscy wrócili trochę zmęczeni ale zadowoleni i przede wszystkim dotlenieni po przedpołudniu spędzonym w murach szkoły.

Justyna Borowska, Agata Chądzyńska, Małgorzata Dudzińska