Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Ciężko nam uwierzyć, że kiedyś byli ludzie, o których nikt nic nie wiedział, o których nie wolno było mówić. Okryci byli ogromną tajemnicą, której zdradzenie niejednokrotnie kończyło się aresztowaniem. Obecnie, 1 marca, cała Polska mówi tylko o nich i wieloma gestami oddaje hołd poległym w obronie suwerenności ojczyzny - Żołnierzom Wyklętym.

Gimnazjum w Kątach Wrocławskich im. Mikołaja Kopernika również wzięło aktywny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę 28 lutego młodzież z gimnazjum przygotowała oprawę poświęconej temu wydarzeniu mszy świętej. Całość uroczystości dopełniła obecność Pocztu Sztandarowego.

W poniedziałek 29 lutego rozpoczęto przygotowania w szkole. W głównym holu powstała wystawa ze zdjęciami o tematyce patriotycznej. Pod jedną z tablic zapalono znicz, a także symbolicznie złożono wieniec z biało-czerwonymi wstęgami. Dekoracja dodała szkole historycznego klimatu i zachęciła młodzież do zapoznania się z losami Żołnierzy Wyklętych.

1 marca uczniów zaskoczyła pogoda, ale mimo śniegu i mrozu wraz z Pocztem Sztandarowym wybrali się na Cmentarz Komunalny, by wziąć udział w uroczystości przy Pomniku Państwa Podziemnego.

Całokształt obchodów w wykonaniu młodzieży wyglądał bardzo profesjonalnie, ale nie odbyłoby się to bez czynnego udziału i pomocy nauczycielek historii z gimnazjum.

Joanna Drab kl. 2A