Wzorce naszych trudnych czasów

Jak głosić prawdę, gdy inni milczą i zrozumieć, że przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości, odpowiedzi na te pytania szukała młodzież gimnazjum im. Mikołaja Kopernika z Kątów Wrocławskich podczas wycieczki do Warszawy. Gimnazjaliści podążali śladami błogosławionego Jerzego Popiełuszki i prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Widząc miejsca, które były niemymi świadkami ich działalności, spotykając ludzi, którzy doświadczyli ich wielkości młodzież po raz kolejny zrozumiała, że to ludzie tworzą historię. Jaka ona jest, zależy od siły, pokory i poświęcenia jednostek.

Podczas tej wyjazdowej lekcji historii 3B i sympatycy doświadczali także dramatu uczestników powstania warszawskiego. Widzieli miejsca, które nosiły jeszcze ślady kul batalionów Szarych Szeregów, gdzie toczyły się wydarzenia akcji pod Arsenałem i dokonywano aktów małej dywersji. Oddaliśmy hołd polskim bohaterom na cmentarzu powązkowskim. W czasie zwiedzania byliśmy świadkami prac na łączce, miejscu, gdzie odnajdywane są szczątki Polaków zamordowanych w katowniach ubeckich. O pracach naukowców opowiedział nam profesor Krzysztof Szwagrzyk. Dzięki jego badaniom wielu żołnierzy wyklętych odzyskało swoje nazwiska i zaszczytne miejsce w panteonie polskich bohaterów.