Uroczysty Apel Poległych w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Koniec września to bardzo ważny czas w historii Polski: z jednej strony upada niepodległość Polski podczas agresji hitlerowsko-sowieckiej, zaś z drugiej tworzone są struktury konspiracyjnego Państwa Podziemnego - organizacji, która ponad partyjnymi interesami potrafiła zjednoczyć siły do walki z okupantem.
"Do stworzenia Polskiego Państwa Podziemnego gen. Michał Karaszewicz-Tokarzewski zaprosił ludzi z czterech partii: Stronnictwa Narodowego, Stronnictwa Pracy, Stronnictwa Ludowego i Polskiej Partii Socjalistycznej. Wybrał ludzi, do których miał zaufanie" powiedział PAP prezes Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszek Żukowski. Młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z klasami gimnazjalnymi pamięta o bohaterach II wojny światowej i pielęgnuje ich czyny i męstwo.

30 września uczniowie uczestniczyli w podniosłym Apelu Poległych. W asyście sztandaru szkoły na cmentarzu komunalnym w Kątach Wrocławskich przed pamiątkowymi tablicami młodzież oddała hołd polskim bohaterom. Podczas uroczystego apelu poległych, w rocznicę utworzenia Podziemnego Państwa Polskiego, uczniowie przywołali wszystkich walczących o Ojczyznę wolną, niepodległą i demokratyczną, którzy ofiarą swojego życia poświadczyli, że jeszcze Polska nie zginęła. Wezwano Żołnierzy Wojska Polskiego, bohaterskich obrońców Rzeczypospolitej w 1939 roku, którzy stawili opór hitlerowskiemu i sowieckiemu najeźdźcy, twórców Polskiego Państwa Podziemnego, ofiary zbrodniczej przemocy i wszystkich rodaków zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz stalinowskich katowniach i łagrach. Pochyliliśmy głowę, oddając cześć Polakom, a szczególnie Żołnierzom Wyklętym, dla których Polska była i do ostatniej chwili życia pozostała najwyższą wartością. Pamiętając o wielkich bohaterach i bezimiennych Polakach, młodzież złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.