Szkolny Klub Kulturalny na filmie
Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł

Za chleb i wolność, i nową Polskę
Janek Wiśniewski padł.

11 marca Szkolny Klub Kulturalny zaprosił członków oraz chętnych uczniów gimnazjum na przejmujący film Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł. Reżyser Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku. W Czarnym czwartku nie kazało się nam oglądać ubranych w kufajki rycerzy, którzy z banałami na ustach maszerują ginąć za wolność kraju. Robotnicy idą na czołgi, bo są głodni. Władze wprowadziły przed świętami monstrualne podwyżki żywności, zapominając o jednoczesnym wzroście wypłat. Robotnicy chcą w miarę godnie żyć: mieć własne mieszkanie, samochód i pieniądze, by nakarmić i ubrać rodziny. Ich bunt bierze się przede wszystkim ze złości i poczucia poniżenia. Film był wyjątkowy w swoim przekazie i wzruszał nas do łez w ostatnich scenach. Takie pospolite życie pokazane w filmie pozwoliło nam choć troszkę zrozumieć ideę państwa totalitarnego, państwa gardzącego ludźmi i upajającego się swoją bezduszną władzą.