Konferencja upamiętniająca 30 lecie wybuchu stanu wojennego

14 grudnia 2011 r. w hali widowiskowej w Kątach Wrocławskich odbyła się Konferencja naukowa upamiętniająca 30 lecie wybuchu stanu wojennego w Polsce. Te tragiczne wydarzenia sprzed 30 lat są nie tylko lekcją historii, ale również podziękowaniem dla tych osób, którzy tworzyli nową ojczyznę. To wydarzenie brzemienne w skutkach należy pamiętać, bo stan wojenny determinował życie milionów Polaków. Ukazał bezsilność komunistycznej władzy i w konsekwencji przekuty został w podwaliny dzisiejszej Polski. Czołgi nie złamały hartu Polaków, one natchnęły wszystkich do dążenia do zwycięstwa.
Uczniowie gimnazjum nie będą się uczyć o tych wydarzeniach na lekcjach historii, ponieważ nauka historii w gimnazjum kończy się na okresie I wojny światowej. Tylko niektórzy nasi wychowankowie w liceum będą mieli możliwość poznania najnowszej historii Polski. Obecnie trudno młodym ludziom jest sobie wyobrazić , że po ulicach jeżdżą czołgi, a na większych skrzyżowaniach czy mostach stoją żołnierze. Niewielu może zrozumieć czym jest godzina policyjna, po której nikt nie mógł opuszczać domów. Na szczęście w obecnym czasie w naszym kraju nie można znaleźć sytuacji, które mogłyby odwzorować tamtą rzeczywistość. Młodzież chce pamiętać o tych ciężkich chwilach, które przeżyli ich dziadkowie i rodzice.
Konferencji towarzyszyła wystawa, którą przygotowała pani Justyna Borowska. Mogliśmy zobaczyć różne eksponaty z okresu PRL w Polsce. Cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i zaproszonych gości. Młodzież miała okazję zobaczyć jak wyglądały kartki żywnościowe lub maszyna do pisania, która dzisiaj jest już przeżytkiem.
Zebranych gości powitała pani Agnieszka Górska dyrektor gimnazjum. Mogliśmy wysłuchać również przemówienia pracownika naukowego Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu pana Stanisława Bogaczewicza , burmistrza Kątów Wrocławskich pana Antoniego Kopcia oraz działacza Solidarności pana Stanisława Całego. Swoimi przeżyciami z tamtego okresu podzielił się z również pan Marek Osiński, dyrektor ZOJO w Kątach Wrocławskich. W konferencji uczestniczyła również przewodnicząca Rady Gminy w Kątach Wrocławskich pani Zofia Kozińska, radni Miasta i Gminy, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Kąckiej Jerzy Grenda, Seniorzy ze Związku Emerytów i Rencistów, dyrektor Ośrodka Kultury pani Maria Mach, rodzice, przedstawiciele lokalnego biznesu, przedstawiciele instytucji zaprzyjaźnionych ze szkołą, uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z nauczycielem panią Heleną Hanc, dyrektorzy szkół z terenu gminy, nauczyciele oraz gimnazjaliści.

• Alina Dudziec nauczyciel historii
  • Pani Anna Bryjak, nauczyciel historii,
  • Pani Justyna Borowska, nauczyciel historii,
  • Izabella Strzelczyk nauczyciel języka polskiego,
  • Uczniowie ze Szkolnego Klubu Kulturalnego.
    Patronat honorowy
  • Dyrekcja gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich