OZE - Odnawialne Źródła Energii - piknik w Jarocinie

W celu promowania energetyki przyjaznej środowisku Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, w partnerstwie z firmą Philips Lighting Poland S.A. i dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrealizowało ogólnopolski konkurs Wiedza o OZE oświetli Twoją szkołę (OZE - Odnawialne Źródła Energii). Projekt uzyskał honorowy patronat Ministra Środowiska.
Wzięło w nim udział 51 szkół gimnazjalnych. W ramach konkursu uczniowie opracowywali audyt oświetleniowy szkoły, wykonali pomiary i przeprowadzili inwentaryzację systemu oświetlenia, aby na tej podstawie przygotować propozycję poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w badanych pomieszczeniach szkolnych. Uczestnicy konkursu zostali wyposażeni w materiały edukacyjne i sprzęt pomiarowy. Przedmiotem konkursu podlegającym ocenie była: prezentacja multimedialna nt. energetyki przyjaznej środowisku, plakat promujący wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz efektywność energetyczną, zestaw poprawnie wykonanych badań i pomiarów wraz z propozycją poprawy efektywności wykorzystania energii elektrycznej w szkole oraz udokumentowane działania promocyjne przeprowadzone lokalnie przez szkołę.

Podsumowaniem projektu i konkursu był piknik naukowy zorganizowany na Rynku w Jarocinie 14.05.2011 roku. Z racji wyróżnienia w tym konkursie wzięła w nim udział delegacja z naszej szkoły. W programie imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród, wystawy i pokazy edukacyjne oraz konkursy, gry i zabawy. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić kilkanaście namiotów edukacyjnych, w których odbywały się pokazy związane z tematem przewodnim pikniku: Energia, Energetyka, Oświetlenie przyjazne środowisku. Można było porozmawiać z ekspertami, wziąć udział w licznych konkursach i wygrać ciekawe nagrody.
Całą imprezę prowadził znany aktor Cezary Żak. Udało nam się zdobyć jego autograf dla uczniów naszej szkoły :-)
P.S. – p. Żak przekazał też pozdrowienia od Norka