Rocznice kwietniowe, święta majowe

W trudnym miesiącu egzaminów gimnazjalnych Szkolny Klub Kulturalny nie zawiesił swojej działalności. Młodzież w dojrzały sposób wywiązała się z zaplanowanych działań i aktywnie realizowała ambitny i pracochłonny program.
10 kwietnia w Kościele parafialnym pod wezwaniem apostołów Piotra i Pawła w Kątach Wrocławskich podczas mszy świętej wspominała dramat katyński i zmarłych w tragedii smoleńskiej. Modlitwą za zmarłych oddała cześć pamięci wszystkim, których zamordowano w łagrach sowieckich i elitę polskiego społeczeństwa, zmarłą podczas podróży na uroczystości 70 rocznicy mordu katyńskiego. Po mszy młodzież złożyła symboliczną wiązankę kwiatów, przed krzyżem misyjnym.

Pod koniec kwietnia członkowie Szkolnego Klubu Kulturalnego zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom montaż słowno-muzyczny Kresowe ostatki Program Klubu zbiegł się z akcją organizowaną przez telewizję Wrocław Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, którą w naszym gimnazjum koordynował szkolny wolontariat. Utwory prezentowane podczas występów, wprowadziły zgromadzonych w klimaty miejsc, będących stronami rodzinnymi większości mieszkańców naszej gminy. Przybywając na tzw. Ziemie Zachodnie, tworzyli nową rzeczywistość w miejscu nieznanym, w miejscu, które dopiero w 1970 roku stało się faktycznie Polską.

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. Wydarzenia sprzed wieków przeplatają się z faktami najnowszymi. W tym miesiącu szczególnego znaczenia nabiera charakter działań Szkolnego Klubu Kulturalnego. Na przełomie kwietnia i maja młodzież gimnazjum im. Mikołaja Kopernika uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Swoje przemyślenia i refleksje nad historią Polski przedstawiła również podczas gminnych uroczystości, które odbyły się 3 maja w sali widowiskowej GOKiS-u. Wspólnie przeżywaliśmy doniosłe wydarzenia z dawnych dziejów i poczuliśmy dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że dane nam jest być spadkobiercami wielkich rodaków. Słowa otwierające akademię: Losy Polski, tak jak losy człowieka układają się naprzemiennie: są wzloty, są i upadki, jest dobrobyt, jest i bieda wypowiedziane przez Marcela i Wojciecha wyzwoliły w nas wielką miłość do ojczyzny i solidarność ze zgromadzonymi gośćmi.