Wycieczka do Torunia szlakiem Kopernika

W dniach 5-6 czerwca gimnazjaliści udali się na dwudniową wycieczkę finansowaną ze środków Miasta i Gminy do Torunia, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, wpisanego na Międzynarodową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego, którego urok sprawia wrażenie nie tylko na młodych ludziach.
Torunia i jego piękna nie sposób poznać w 2 dni.W tym roku w pierwszym dniu wycieczki w programie było zwiedzanie Torunia z przewodnikiem Oddziału Miejskiego PTTK, który oprowadził nas po zabytkach Rynku Staromiejskiego, Muzeum Regionalnym usytuowanym w zabytkowym Ratuszu Miejskim oraz Kościele Św. Marii. Następnie udaliśmy się do Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, gdzie w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego zdumiał swoją techniczną doskonałością seans Makrokosmos, przenosząc uczestników wycieczki w odległe rejony Układu Słonecznego, a następnie odległych galaktyk. Z czasów Odrodzenia przenieśliśmy się do współczesności, uczestnicząc w warsztatach piernikarskie w Muzeum Piernika, które uświadomiły nam, ile trudu trzeba włożyć, aby osiągnąć mistrzostwo w każdej dziedzinie.
Drugi dzień przyniósł również wiele atrakcji. Najpierw udaliśmy się do Muzeum w Domu Mikołaja Kopernika. Tam również uczestniczyliśmy w pokazie audiowizualnym zaprezentowanym na makiecie XIV-wiecznego Torunia, który przybliżył uczestnikom wycieczki czasy, w których żył i tworzył patron szkoły. Następnie przy pięknej pogodzie popłynęliśmy statkiem żeglugi rzecznej Wanda po Wiśle, podziwiając panoramę Bulwaru Filadelfijskiego oraz do niedawna najdłuższy most w Polsce.
Grzechem byłoby przyjechanie do domów bez upominków dla najbliższych, wstąpiliśmy więc do sklepu firmowego Toruńskich Zakładów Cukierniczych Kopernik, skąd wynieśliśmy nie tylko wiele wrażeń duchowych i smakowych, ale też torby pełne smakołyków.
Większość uczniów nie chciała wracać do domów, ale cóż... wszystko, co dobre, szybko się kończy.