Lekcja j. angielskiego w przedszkolu

Z okazji Europejskiego Dnia Języków odwiedziliśmy wraz z czterema gimnazjalistkami z kółka językowego grupę dzieci pięcioletnich z Przedszkola Publicznego w Kątach Wrocławskich. 8.10.2015 przygotowałyśmy dla przedszkolaków zajęcia powtarzające znajomość kolorów i nazw owoców. Aby urozmaicić nasze zajęcia, przyniosłyśmy dużą miękką piłkę, kolorowe klocki, prawdziwe oraz papierowe owoce i ozdobną tackę do naklejenia owoców po zakończonych zajęciach.
Na początku zajęć Dominika przeprowadziła zabawę z piłką. Rzucając ją do wybranego dziecka pytała o jego imię. Dziecko, które złapało piłkę odpowiadało "My name’s …. " i odrzucało piłkę do prowadzącej zabawę.
Gdy już zapoznaliśmy się z przedszkolakami bawiliśmy się w rozpoznawanie kolorów. Tę zabawę prowadziła Oryna. Losując klocek z woreczka pytała: What colour?, a dzieci odpowiadały po angielsku. Potem same losowały po 1 klocku i na hasło RED wszystkie, które miały czerwony klocek biegły w kółko i wracały na swoje miejsce.
Trzecią zabawę prowadziła Wiktoria. Nazywając owoce z miseczki podawała kolejnym osobom, każdy powtarzał ich nazwę i podawał dalej. Potem chętne dziecko chowało jeden owoc z miski, a pozostali musieli odgadnąć którego z nich brakuje.
Na zakończenie Hania rozdała dzieciom papierowe owoce. Kiedy wymieniła nazwę jednego z nich, wszystkie dzieci mające dany owoc obiegały siedzących w kole i wracały na swoje miejsce. Potem Hania pomagała dzieciom przykleić owoce na papierową tackę. Dzieci wybierały pasujące do nich kolorem nazwy owoców. Była to pamiątka, jaką zostawiłyśmy przedszkolakom po skończonych zajęciach.
Nasze wspólne zabawy wszystkim bardzo się podobały. Na pożegnanie dzieci dostały kolorowe naklejki. Pani Dyrektor podziękowała nam za przygotowanie ciekawych zajęć i zaprosiła do ponownych odwiedzin z następną lekcją. Umówiliśmy się wstępnie na lekcję świąteczną w grudniu.

Agata Chądzyńska