Spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Kurcem

24 lutego w naszej szkole odbyło się ciekawe spotkanie o charakterze wychowawczym. Gościliśmy pana Mariusza Kurca – podróżnika, który samotnie i z niewielkim bagażem osobistym oraz skromnym zasobem finansowym przemierza autostopem najdalsze części świata. Zazwyczaj korzysta z uprzejmości napotykanych w czasie trasy ludzi – mieszkańców odwiedzanych miejsc. Tym sposobem zwiedził już niemal kilkadziesiąt krajów, dla wielu z nas bardzo odległych i zupełnie nieznanych. W czasie spotkanie dzielił się swoimi niezwykłymi doświadczeniami, wrażeniami i przemyśleniami. Pokazał nam utrwalony na filmach egzotyczny świat z osobistej perspektywy – piechura, autostopowicza podejmującego kolejne wyzwania. Podczas dwugodzinnego spotkania zobaczyliśmy fragmenty z podróży po krajach Azji m.in.: Pakistanu, Afganistanu oraz krajach Aryki: Nairobii, Konga, Kenii, Burkina Faso i kraju wyspiarskiego na Oceanie Indyjskim – Seszeli. Projekcje filmów opatrzone były komentarzami podróżnika, które wprowadzały nas w świat niezwykłej przyrody, odmiennej kultury, a także codziennych zwyczajów zwykłych ludzi – mieszkańców odwiedzanych wiosek i miast. Mieliśmy okazję poznać ich determinację oraz sposoby przystosowania się do bardzo trudnych z naszej perspektywy warunków bytowych. Odwiedzane części świata to bowiem nadal dużo słabiej rozwinięte kraje z poważnymi problemami społeczno – gospodarczymi. Mimo tego, nasz gość ukazał optymizm i pogodę ducha tamtejszej społeczności.

Sam, wychowując się w rodzinie alkoholowej, doświadczył wielu ograniczeń i trudności. Pokonując kryzys w wieku nastoletnim, stał się aktywnym propagatorem zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnień i słabości. Ze swoich często ekstremalnych podróży uczynił sposób na życie i samorealizację. Osiągnął zamierzone cele dzięki własnej determinacji i silnej woli. W czasie spotkania zachęcał młodzież do rozwoju, do systematycznej nauki oraz do realizacji indywidualnych pasji i zainteresowań. To zawsze przynosi pozytywne efekty i sukcesy w życiu osobistym, czego dowodem są osobiste doświadczenia naszego gościa.

W. Tomczuk