Lekcja przyrody

W dniu 30 maja 2012 r. w szkolnej świetlicy odbyła się niecodzienna lekcja przyrody Las wokół nas prowadzona przez p. Marcina Marca z Fundacji św. Huberta, dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W lekcji wzięli udział wszyscy gimnazjaliści.
Tematem zajęć było zachowanie podczas obcowania z dziką przyrodą. Prowadzący - leśnik, myśliwy i sokolnik - na lekcję zabrał ze sobą sokoła, który niepozornie, cicho siedział na brzegu stolika, czekając na swoje wystąpienie ;-)
Pan Marcin ciekawie opowiadał o różnych przypadkach, m.in. dotyczących dzików, saren, borsuków. Pokazywał dużo zdjęć przedstawiających skutki głupoty ludzkiej. Otwarcie wypowiadał się na temat idiotyzmu człowieka, który robi nieświadomie dużo rzeczy, przyczyniając się do śmierci zwierząt. Przytoczył historię mężczyzny, który karmił lochę i jej młode, co jest niedopuszczalne w naturze. Podkreślał złe zachowania ludzi wobec dzikiej przyrody, np. puszczanie luzem psów w lesie.
Lekcję przyrody, przeważnie przeprowadzał z żoną, ale tym razem nie mogła dotrzeć. Do pokazania, w jaki sposób zachować się, gdy niespodziewanie spotkamy w lesie dziki, wykorzystał uczniów w rozpinanych bluzach sportowych. Okazuje się, że wystarczy rozpiąć bluzę, złapać za jej brzegi i rozłożyć, by zwiększyć swoją szerokość i przez to wystraszyć zwierzę. Nie wolno uciekać, bo to jest oznaka słabości. Lepiej stać w miejscu i nieznacznie postąpić krok do przodu.
Sokolnik nauczył nas również rozpoznawać na podstawie rogów choroby zwierząt, oglądaliśmy zdjęcia i określaliśmy, czy muflon jest chory.

Na koniec pan Marcin zaprezentował sokoła, z którym przybył do nas. Opisywał jego wygląd, przystosowanie do życia. Mówił mu coś do ucha, a ptak wykonywał polecenia. Mogliśmy posłuchać trzepotu jego skrzydeł i podziwiać ich rozpiętość. Właściciel odpowiednim gestem chwalił sokoła. Zdejmował mu osłonę z oczu, pokazywał ją i wyjaśniał, że dla zwierząt równie ważny jak wzrok jest zmysł słuchu.
Prowadzący pochwalił wiedzę gimnazjalistów, zadowolony był z mądrych odpowiedzi udzielanych przez uczniów. Okazało się, że wiemy dużo na temat pracy leśniczego, życia zwierząt i właściwego zachowania się w lesie. Lekcja dzięki ciekawej formule, którą zaprezentował pan Marcin Marzec, podobała się gimnazjalistom. Wielu pierwszoklasistów podkreślało, że chętnie wzięłoby udział w podobnych zajęciach w przyszłości.

www.fundacjahuberta.pl

Alicja Kostrzewa