Wszechnica Teatralna – 2 marca 2015

W poniedziałek 2 marca 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. W teatrze śmierci..., czyli o tym, jak "umierano" w literaturze dawnej. Spotkanie poprowadził dr hab. Dariusz Dybek – adiunkt w Zakładzie Historii Literatury Staropolskiej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego).

Śmierć to temat, który dotyczy każdego z nas, i jeden z najważniejszych motywów w sztuce od jej zarania do dziś. Podczas spotkania w ramach Wszechnicy Teatralnej mówiliśmy o tym, jak nasi przodkowie (żyjący w wiekach XV –XVIII) postrzegali śmierć i jej pochodzenie, sens istnienia, a nawet wygląd. Przykłady zaczerpnięte z literatury średniowiecznej, renesansowej, barokowej i oświeceniowej pozwoliły nam dostrzec, w jakim stopniu współczesne postrzeganie śmierci jest podobne do tego, które było udziałem naszych przodków. Wśród wspomnianych przykładów znalazły się odwołania do praktyki teatralnej sprzed kilku wieków, ale również – uwagi na temat zjawiska "teatralizacji" śmierci: najpierw proces umierania stawał się swoistym spektaklem, a później pogrzeb dawał okazję do niezwykłego przedstawienia, w którym główną rolę "grał" zmarły.

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Miło nam poinformować, iż Karolina Wasielewska, Dominika Ottenbreit i Maria Żeligowska zostały nagrodzone w konkursie Wszechnicowym na najciekawszy komiks pt. Różnice kulturowe. Ich prace zostały opublikowane na łamach kwartalnika młodych miłośników teatru – Generacja Tpl.
Gratulujemy!!!
Prace dziewczyn można obejrzeć tutaj.

Zadanie na następne zajęcia:
Z dowolnego utworu literackiego porównaj fragment opisu śmierci z jego filmową realizacją.