Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wszechnica Teatralna – 23 września 2015

W środę 23 września 2015 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Łapy, szpony i narracje, czyli wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o animal studies, ale baliście się zapytać. Spotkanie poprowadziła Anna Rej.

Refleksja nad zwierzętami i towarzyszące jej konteksty to ważny i popularny kierunek badań współczesnej humanistyki. Ten nurt rozważań coraz częściej zajmuje literaturoznawców, kulturoznawców, historyków, socjologów i przedstawicieli innych dyscyplin. By jednak lepiej zrozumieć współczesną wizję badaczy i twórców, warto spojrzeć wstecz. Jak się bowiem okazuje, już w średniowieczu powstały traktaty o mitycznych, legendarnych i rzeczywistych zwierzętach, tworzące bestiaria (od łacińskiego bestia – zwierzę). Od XV wieku motyw zwierzęcy jest wciąż żywy. Wielokrotnie zmieniał się sposób, w jaki twórcy wykorzystywali go w swych utworach. Przez lata zwierzęta pełnią rolę symbolu, którego znaczenie rodzi się w kontakcie z obrazem poetyckim, intuicją, metaforą.

Podczas spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z pojęciem animal studies osadzonym głównie w kontekście historycznoliterackim. Twórcy romantyczni w zwierzętach widzieli nie tylko tworzywo do konstruowania poetyckich obrazów, ale przede wszystkim żyli z nimi. Dowiedzieliśmy się, który z czołowych romantyków tak bardzo pokochał swojego psa, że gotów był położyć się z nim do grobu, a także który polski poeta był współczującym prekursorem "ducha zwierząt" oraz jak wyglądał domowy zwierzyniec czołowych twórców XIX-wiecznych. Słowem – wiewiórki, papugi, psy, konie, niedźwiedzie łapy w życiu i twórczości romantyków... i nie tylko.

Anna Rej


Nagrodę w konkursie literackim Czego słuchałby Mickiewicz? otrzymała Zofia Muchorowska z klasy 2D. Uczennica została zaproszona na spektakl "Dziady cz. I, II i IV". Gratulujemy!!!

KONKURS
Zaprojektuj plakat poświęcony animal studies.
Prace należy przesłać do 10 października p. A. Dudziec lub p. I. Strzelczyk

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl