Wszechnica Teatralna – 25 lutego 2016

W czwartek 25 lutego 2016 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Życie to taniec... Taniec Śmierci. Spotkanie poprowadził dr hab. Dariusz Dybek – adiunkt w Zakładzie Historii Literatury Staropolskiej (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego).

Żyjemy w czasach, gdy taniec stał się jednym z ważnych sposobów wyrażania siebie. Telewizja zapewnia: "You Can Dance"; w wolnych chwilach "Gwiazdy tańczą na lodzie", a inni chcą, by ich udziałem stał się "Taniec z gwiazdami" i "Tylko taniec"... Nasi przodkowie nie znali tych programów, ale nie było nikogo, kto nie wiedziałby, co to Taniec Śmierci! Ów motyw występował przez kilka wieków przede wszystkim w sztukach plastycznych i literaturze. Spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej zostało poświęcone kilku (przede wszystkim) polskim przykładom ujęcia tego tematu. Zobaczyliśmy obrazy i freski ukazujące pląsy Kostuchy z ludźmi, przeczytaliśmy opisy tanecznych korowodów prowadzonych przez Śmierć zawarte w Rozmowie Mistrza Polikarpa..., utworach Szymona Szymonowica i Wacława Potockiego, wreszcie – w dziełach Józefa Baki. Zastanawialiśmy się też, dlaczego dziś wolimy oglądać tańce celebrytów, a nie danse macabre.

dr hab. Dariusz Dybek

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/

Współczesny Taniec Śmierci (forma dowolna)

Prace należy przesłać do 08 lutego p. A. Dudziec lub p. I. Strzelczyk