Wszechnica Teatralna – 6 grudnia 2016

We wtorek 6 grudnia 2016 odbyła się Wszechnica Teatralna pt. Muzyka w teatrze: kolęda i pastorałka. Spotkanie poprowadził dr hab. Rafał Augustyn, kompozytor i wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jeszcze raz o kolędach
    Podczas spotkania omówione zostały następujące zagadnienia:
  • pochodzenie kolęd i ich dość zawiłe dzieje (niekoniecznie wiążące się z Bożym Narodzeniem, a czasem wręcz wykluczone z kościoła);
  • różne rodzaje kolęd, a także podobieństwa i różnice między kolędą i pastorałką;
  • podstawowe motywy tematyczne (o czym naprawdę mówią teksty?);
  • podstawowe gatunki muzyczne;
  • parafrazy, parodie i inne przeróbki tekstów kolędowych w historii i dzisiaj.
Spotkanie zakończyliśmy wspólnym śpiewem kolęd.
dr hab. Rafał Augustyn

Źródło: http://www.teatrpolski.wroc.pl/