Wszechnica Teatralna – 14 stycznia 2013

Prelekcję pt. Echa starożytności w twórczości Jana Kochanowskiego poprowadził historyk literatury staropolskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – dr Dariusz Dybek. Wykład objął wprowadzenie teoretyczne (poświęcone ogólnym zasadom, na jakich w odrodzeniu czerpano z antyku), a także analizę kilku wybranych utworów J. Kochanowskiego, których związki ze starożytnością są szczególnie ciekawe.
Dowiedzieliśmy się, że Jan Kochanowski często i z wielkim znawstwem odwoływał się do dorobku starożytności, obejmującej antyk grecki, rzymski oraz judejski, co było niejako jego obowiązkiem jako humanisty. Mistrz z Czarnolasu czerpał więc z przeszłości, umiejętnie łącząc antyk z teraźniejszością, czyli XVI wiekiem. Korzystanie z dorobku przodków objawia się w dziełach Kochanowskiego na różnych poziomach. Wiele jest kilkuwyrazowych fraz przejętych od Horacego i innych, a umieszczonych w dziełach oryginalnych (przy czym należy pamiętać, że wtedy inaczej pojmowano oryginalność, a co za tym idzie – również kwestię plagiatu). Liczne są tłumaczenia lub parafrazy całych utworów Anakreonta, Propercjusza, Owidiusza, Dawida, Salomona itd. Poza sięganiem po treść starożytnych dzieł autor Trenów korzystał również z propozycji odpowiedniego ujęcia tematu, stosując gatunki wymyślone przed stekami lat (m.in. epigramat, anakreontyk, pieśń, tragedię, psalm itp.), czerpiąc przy tym również z dorobku retoryki. Nie należy zapominać także o nawiązaniach (co nie jest równoznaczne z brakiem krytycyzmu) do filozofii antycznej, zwłaszcza stoicyzmu i epikureizmu, która podpowiadały, jak nie poddawać się Fortunie i dążyć do nieśmiertelności. Przy tym wszystkim Kochanowski pozostał gorliwym wyznawcą chrześcijaństwa, starającym się łączyć greckie i rzymskie artystyczno-filozoficzne treści i formy z dogmatami katolicyzmu – robi to autor Fraszek genialnie, jak nikt przed nim w naszej literaturze.
/ dr Dariusz Dybek/

Jako zadanie domowe mamy wykonać ilustrację Jana Kochanowskiego jako znawcy antyku lub wskazać w wybranym utworze Mistrza z Czarnolasu nawiązania do starożytności.

Ilona Stolarczuk otrzymała nagrodę w kategorii fotografia.