Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wymiana międzynarodowa ze szkołami z Czech i Słowacji
Polska 2009

Nowa edycja współpracy zaczęła się od zmian, ponieważ udało się nawiązać współpracę ze Szkoła Podstawową nr 2. Nowy cykl współpracy rozpoczęliśmy w składzie: 2 szkoły polskie: nasze gimnazjum i Szkoła Podstawowa nr 2 oraz szkoła słowacka z Martina. Tegoroczną nowością spotkania młodzieży był fakt, że cała wymiana odbyła się w ośrodku w Karpaczu, dzięki czemu mieliśmy nadzieję, że młodzież lepiej się pozna i zintegruje, co zresztą rzeczywiście okazało się prawdą.
Skład polskiej „ekipy” wyglądnął następująco: Błażków Sławomir 1E, Milewski Rafał 3A, Paleczek Przemysław 2E, Kaszak Dominik 3F, Wierzbowska Klaudia 3E, Bubel Klaudia 1B, Rajkowska Aleksandra 1C, Lucyna Cielecka 1B, Romanowska Justyna 3D, Szwabowska Joanna 3D, Kotwicka Agnieszka 2E, Sobonia Karolina 2E, Słowik Monika 1D, Trojan Joanna 2A, Sobota Mariola 2E, Rakoczy Dominika 3D, Cebula Anna Sz. nr 2, Wajs Joanna Sz. nr 2, Wawrzyniak Michał Sz. nr 2, Dąbrowska Kamila Sz. nr 2, Działoszek Dawid Sz. nr 2.
Nauczyciele, którzy przyczynili się do tego, że wymiana mogła się odbyć to: Justyna Borowska (główny koordynator), Zdzisław Łatko (opiekun oraz przewodnik górski), Wioleta Mruszczak (opiekun), Irena Wilińska (opiekun), Małgorzata Terba–Konarksa (warsztaty plastyczne), Jolanta Jurkiewicz (warsztaty chemiczne), Alina Dudziec.

Oto jak wyglądała wymiana oczami Karoliny Sobani – uczestniczki wymiany

13.05.2009 roku o godzinie 11:00 pod opieką p. Justyny Borowskiej, p. Wioletty Mruszczak wyruszyliśmy z ul. Dawida we Wrocławiu do Karpacza na wymianę młodzieży polsko – słowackiej.
Na miejsce dotarliśmy około godziny 14:00. Słowaków spodziewaliśmy się na godzinę 16:00. W tej dwugodzinnej przewie przydzielone zostały pokoje, a następnie wszyscy przygotowali powitanie młodzieży słowackiej, przyczepiając plakaty, prace uczniów naszej szkoły, ozdoby i dekoracje. Gdy przyjechali nasi goście przywitaliśmy ich serdecznie i zaprosiliśmy do pokoi. W pokojach byliśmy rozlokowani pomieszanie – Słowacy z Polakami.
Po chwili odpoczynku wszyscy zeszli przed ośrodek gdzie dobyło się uroczyste i oficjalne powitanie oraz zabawy integracyjne. Pierwszą z zabaw było ustawienie się wg kolejności dat urodzenia. Później, kolejno odliczając, zostaliśmy podzieleni na trzy drużyny. Każda drużyna musiała wybrać jednego przedstawiciela. Zadaniem grupy było uczynienie z wybranej osoby „Supermena”, wkładając balony pod ubranie, które wcześniej dostali. Zabawa przysporzyła wiele śmiechu. Był czas na robienie zdjęć prezentującym się „Supermenów”. Kolejnym z zadań drużyn był tor przeszkód pokonywany na czas. Również wspólnie uczyliśmy się tańca belgijskiego, który z przyjemnością tańczyliśmy. Ostatnim punktem spotkania było wspólne śpiewanie. Polacy poznali piosenki słowackie, a Słowacy polskie.
Codziennie rano, po śniadaniu, po pokojach chodziła komisja czystości i sprawdzała stan naszych wysprzątanych pokoi. Każdy pokój był oceniany w kilku kategoriach, a dla wygranej drużyny przygotowane były nagrody.

14.05 w czwartek – drugi dzień naszego spotkania rozpoczęliśmy lekcją języka słowiańskiego – warsztatami językowymi. W parach, Polak ze Słowakiem, musieliśmy ułożyć krótki dialog w dwóch językach, opisać obrazek i przeczytać krótki słowniczek. Po tym spotkaniu przyjechała do nas p. dyrektor Agnieszka Górska wraz z p. dyrektor SP2 p. Marią Szul oraz dyrektor szkoły słowackiej p. Jan Chabata. Każdy dostał pamiątkowe zdjęcie z uczestnikami wymiany i złożył podpis na trzech dużych zdjęciach dla każdej szkoły.
Później wybraliśmy się na pierwszą wspólną wyprawę po Karpaczu. Pierwszym punktem tej wyprawy było Muzeum Zabawek. Mogliśmy obejrzeć tam wiele ciekawych maskotek m. in. sławnego Misia Uszatka. Później zobaczyliśmy ulicę Karpacza, gdzie samochód jedzie sam pod górę wbrew prawom fizyki, co zademonstrował nam p. Łatko za pomocą butelki. Ostatnim punktem wyprawy była skocznia narciarska. Gdy wróciliśmy do ośrodka czekała na nas p. Małgorzata Tereba – Konarska, która przygotowała dla nas warsztaty plastyczne. Wydzieranką wyklejaliśmy obrazek. Wieczorem znów spotkaliśmy się przy wspólnym śpiewie, grze na gitarach, flecie i akordeonie. ale tym razem przy ognisku. Ostatnim punktem tego dnia było obejrzenie przygotowanych filmików.

Trzeciego dnia 15.05 wybraliśmy się na długą podróż w góry. Naszym miejscem do którego mieliśmy dotrzeć była Świątynia Wang. Wyprawa była długa i męcząca ale mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy Karkonoszy. Idąc pod górę dotarliśmy do schroniska Strzecha Akademicka. Potem już było z górki. Doszliśmy wreszcie do Świątyni Wang – kościoła zbudowanego bez żadnego gwoździa. Wieczorem byliśmy świadkami warsztatów chemicznych. Rafał Milewski i Asia Szwabowska przygotowali doświadczenia, które nam prezentowali.

Sobotnia 16.05 pogoda pokrzyżowała nam plany. Deszcz nie pozwolił wyjść z ośrodka. Rano odbyły się warsztaty, które miały na celu przemyślenie spraw dotyczących wymiany za rok. Ustalaliśmy co chcielibyśmy robić przez rok szkolny 2009/2010 do kolejnej wymiany. Później zostaliśmy podzieleni na sekcje: muzyczną, teatralną, językową i plastyczną. Każda sekcja miała określone zadanie: muzyczna – nauczyć Słowaków polskiej piosenki i Polaków słowackiej, teatralna – ułożyć scenariusz przedstawienia opowiadający historię ducha gór, językowa – stworzyć słownik potrzebny do porozumienia się w górach i plastyczna – dokończyć wyklejankę. Po dwóch godzinach współpracy poszczególne sekcje prezentowały to, co przygotowały. Wieczorem nieoczekiwanie odwiedzili nas księża.

W niedzielę 17.05 rano byliśmy na Mszy Świętej, a potem odbyliśmy godzinną wyprawę do Western City. Byliśmy tam cały dzień i mieliśmy okazję rzucić nożem i włócznią, strzelać z łuku, jechać na koniu oraz zobaczyć napad na bank. Dzień zakończyliśmy ostatnim ogniskiem z kiełbaskami i długą dyskoteką.

W poniedziałek 18.05 rano, już po śniadaniu pożegnaliśmy naszych przyjaciół z Martina. Nie obyło się bez łez i wzruszeń”.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl