Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich to nowoczesna szkoła na miarę XXI wieku, mieszcząca się w nowym budynku, doskonale wyposażona, z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną...


Gimnazjum posiada certyfikaty:

szkoła z klasą

uczniowie z klasą

Szkoły Odkrywców Talentów

Klub Szkół UNICEF

Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła


Szkoła bierze udział w projekcie


Biuletyn Informacji Publicznej

Wymiana międzynarodowa ze szkołą ze Słowacji
Polska 2011

W dniach 23-28 maja 2011 r. miała miejsce polsko-słowacka wymiana uczniowska pod hasłem Słowianie Zachodni – wczoraj, dziś i jutro. Brało w niej udział 15 polskich i tyle samo słowackich uczniów, uczęszczających na specjalne koło zainteresowań, mających dobre oceny z zachowania oraz wyróżniających się dużym zaangażowaniem w realizacji projektu. Celem programu była integracja i poznanie nowych osób, nauka języka, sprawdzenie siebie w roli gospodarza.
Wszyscy chętni do wzięcia udziału w wymianie przez cały rok szkolny przygotowywali się, uczestnicząc w kółku Słowianie Zachodni, na którym omawiane były wszystkie szczegóły projektu.
23 maja około godziny 14:00, wyjechaliśmy pociągiem do Wrocławia. Dwie i pół godziny później, na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, powitaliśmy zmęczonych długą podróżą Słowaków. Czas nas gonił - zdążyliśmy się tylko przywitać i krótko ze sobą porozmawiać, kiedy już musieliśmy ruszyć w drogę do hostelu. Ok. 17:00 przeszliśmy do pokojów i rozpakowaliśmy się. Mieliśmy kilka chwil dla siebie.
O 18 opuściliśmy budynek i przeszliśmy do Centrum kultury im. Jana Pawła II na warsztaty integracyjno-językowe, podczas których mieliśmy możliwość lepiej poznać inne osoby. Wspólnymi siłami pomalowaliśmy bawełniane koszulki, umieszczając na nich to, co uważaliśmy za symbol przyjaźni polsko-słowackiej – jedni malowali krajobrazy charakterystyczne dla obu krajów; inni – uściśnięte dłonie. Po około 3 godzinach powróciliśmy na piechotę do ośrodka. Nocny spacer ulicami Wrocławia był niesamowitym przeżyciem!
Program wymiany drugiego dnia był bardzo napięty. Już o godzinie 7 zjedliśmy śniadanie, by 60 minut później zacząć zwiedzanie Wrocławia. Mieliśmy wówczas możliwość zobaczenia takich miejsc jak Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego czy Katedra Wrocławska. Dużym zainteresowaniem Słowaków cieszyły się wrocławskie krasnoludki.
Ok. godziny 15 przejechaliśmy do TGG. Tam zrelaksowaliśmy się, grając w kręgle. 2 godziny później, podobnie jak poprzedniego dnia, udaliśmy się do Centrum Kultury. Po Mszy Świętej, prowadzonej zarówno w języku polskim jak i słowackim, rozpoczęły się warsztaty dotyczące osoby Jana Pawła II. Wtedy też zaprezentowane zostało drzewo, które przed wymianą stworzyliśmy wspólnie z naszymi słowackimi przyjaciółmi.
Trzeci i zarazem ostatni dzień we Wrocławiu obfitował w kolejne atrakcje. Po zjedzeniu śniadania i spakowaniu bagażów pojechaliśmy na pergolę, by podziwiać pokaz fontanny. Następnie przez dwie godziny spacerowaliśmy po Ogrodzie Japońskim. Mimo że każdy chciał zostać tam dłużej, musieliśmy przestrzegać harmonogramu i ok. 12:30 skierowaliśmy się do Aquaparku, gdzie przez 3 kolejne godziny odpoczywaliśmy, kąpiąc się w ciepłej wodzie. Po 17 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kątów Wrocławskich. Wraz z przydzielonym nam Słowakiem lub Słowaczką ruszyliśmy do domów. Wieczorem razem spędziliśmy czas, robiąc to, na co mieliśmy ochotę.
W czwartek zaprezentowaliśmy kolegom nasze Gimnazjum. Słowacy byli pod wrażeniem zarówno szkoły, jak i przylegającej do niej Hali Widowiskowo-Sportowej. Po obejrzeniu SP 2 i Gimnazjum, uroczyście rozpoczął się Festyn Sportowo-Rekreacyjny. Mieliśmy możliwość obejrzenia pokazu ratownictwa medycznego, tańca nowoczesnego w wykonaniu dziewczyn z Maski oraz breakdance’a grupy Kaioken Crew.
Kilkadziesiąt minut później rozpoczął się szkolny mecz Polska-Słowacja. Goście zagrali bardzo dobrze i, gdyby nie słaba końcówka, ograliby gospodarzy.
O 16 rozpoczęło się uroczyste podsumowanie projektu Słowianie Zachodni…, podczas którego mogliśmy obejrzeć m.in. prezentację partnerskiej szkoły z Martina czy też bajki Kot w butach w wykonaniu uczniów SP2 oraz bajkę w wykonaniu klasy 1B z naszego gimnazjum pt. Pani Twardowska.
Piątek, przedostatni dzień wymiany, zaczął się warsztatami filmowymi. Goście mogli dowiedzieć się co nieco na temat polskiej kinematografii. Każdy z nas, po przydzieleniu do danej grupy, pisząc krótki scenariusz do odpowiedniego gatunku filmowego poczuł się jak prawdziwy scenarzysta. Od 9:45 do 10:30 Słowacy uczestniczyli w przydzielonej im polskiej lekcji.
Po zajęciach udaliśmy się na wycieczkę po Kątach. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji na temat zabytków miasteczka; zwiedziliśmy również Muzeum Miłośników Ziemi Kąckiej. Następnie skierowaliśmy się do Sośnicy, gdzie obejrzeliśmy Kościół ze słynnymi Świętymi Schodami.
Do godziny 18 mieliśmy czas wolny. O szóstej rozpoczęła się Msza Święta połączona z modlitwą Tazie.
Ostatniego dnia wymiany, w sobotę, o 8:30, zebraliśmy się na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu, by wspólnie pożegnać kolegów ze Słowacji. Dominował smutek i żal, że wszystko tak szybko minęło. Niejeden z nas uronił też łezkę.
Jestem pewny, iż nikt nie żałował, że brał udział w wymianie. To nowe doświadczenie sprawiło, że staliśmy się bardziej otwarci na nowe przyjaźnie i inną kulturę. Długo zapadnie nam ono w pamięci!
Marcin Horak

Zobacz także zdjęcia i filmy z festyny sportowo-rekreacyjnego, w którym udział brali m.in. Słowacy.

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2003-2018 www.gimnazjum.katywroclawskie.com

Jesteśmy częścią Portalu o mieście i gminie Kąty Wrocławskie | Hosting zapewnia: home.pl